Asansör kontrol yetkisi tartışmaya yol açtı

Belediyelerin asansör periyodik kontrol hizmeti için Makine Mühendisleri Odası yerine özel sektörü tercih etmesi, TMMOB ile Efeler Belediyesi arasında tartışmaya neden oldu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Aydın İl Koordinasyon Kurulu, kentteki bazı CHP’li belediyelerin asansörlerin periyodik kontrolleri konusunda Makine Mühendisleri Odası yerine özel firmaları tercih etmesine tepki gösterdi. Eleştirilere yanıt veren Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ise özel sektörle yapılan protokolde halkın çıkarlarını gözettiklerinin altını çizdi.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’ndan 12 odanın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, TMMOB’un 66 yıldır varlığını kamusal faaliyetlerle sürdürdüğü belirtilen yazılı açıklamada, asansörlerin periyodik bakımlarının tarafsız ve kâr amacı gütmeyen bir anlayışla gerçekleştirildiği vurgulandı.

“8 YILDIR HİZMET VERİYORDUK”

Makine Mühendisleri Odası’nın Efeler, Kuşadası, Didim, Germencik ve Çine’de bulunan asansörlerin düzenli kontrollerini 2012 yılından beri sorunsuz bir şekilde yürüttüğü aktarılan açıklamada, Efeler Belediyesi’nin protokolü tek taraflı feshetmesi ve Didim ile Kuşadası belediyelerinin özel kuruluşları tercih etmesi eleştirildi; “halkın cebinden fazla ücret çıktığı ve belediyelerin halkçılık anlayışından uzaklaştığı” iddia edildi.

Eleştirilere, yaptığı yazılı açıklamayla yanıt veren Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ise Makine Mühendisleri Odası (MMO) tarafından TMMOB’un iyi niyetinin suiistimal edildiğini ve eksik bilgilendirme yapıldığını savundu.

“DÖRTTE BİRİ KONTROL EDİLDİ”

2019’da MMO ile imzalanan protokolün süresinin bittiğini ve protokolün yenilendiğini aktaran Atay, şu bilgileri verdi: “Bu yenileme sürecinde, geçmiş yıllarda yaşanılan eksikliklerin devam etmemesi hususunda asansörlerin periyodik kontrolünü yapan Makine Mühendisleri Odası tarafımızca uyarılmıştır. İlçemize benzer büyüklükte olan Türkiye genelindeki ilçelerde ortalama yıllık asansör periyodik kontrol sayıları 3 bin 500 – 4 bin civarlarında iken MMO tüm uyarılarımıza rağmen 2019 yılında bin 25 adet periyodik kontrol gerçekleştirmiş yani muhtemel mevcut asansörlerin ancak dörtte birini kontrol edebilmiştir.”

Atay, periyodik kontrol sayısının bu kadar düşük kalmasının halkın sağlığı ve güvenliğini tehlikeye attığına dikkati çekti.

“TABAN ÜCRET ESAS ALINDI”

Özel sektörle imzalanan protokolde halkın çıkarlarını gözettiklerinin de altını çizen Atay, anlaşmanın ‘taban ücret’ esas alınarak yapıldığını bildirdi. Protokol imzalanan firmanın asansör kontrolleri konusundaki yeterliliğine de değinen Atay, İzmir’deki Gaziemir ve Tire belediyelerinin de özel firmayla çalışmayı tercih ettiğini aktardı. Atay, MMO ile özel firmanın asansör kontrol ücretlerinin aynı olduğuna ilişkin tabloyu da paylaştı.

MMO yükümlülüklerini yerine getirmediği için belediye olarak sözleşmeyi tek taraflı feshettiklerini anlatan Atay, belediye başkanlığı boyunca halkın çıkarları doğrultusunda hareket etmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.