Ahilik Haftası coşkuyla kutlanacak

Aydın’da Ahilik Haftası kutlama programına ilişkin ayrıntılar netleşti. 16 Eylül’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyaretiyle başlayacak olan etkinlikler, 20 Eylül’deki lokma ikramıyla son bulacak.

Aydın’da Ahilik Haftası geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da coşkuyla kutlanacak. Aydın Valiliği, 16 – 22 Eylül tarihleri arasında idrak edilecek olan Ahilik Haftası’na ilişkin kutlama programını yayımladı.

Ahilik Haftası Kutlama Komitesi’nce hazırlanan program uyarınca, etkinlikler, 16 Eylül Pazartesi günü saat 16.00’da Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun ziyaret edilmesiyle başlayacak. İl Kutlama Komitesi saat 17.00’de ise Vali Yavuz Selim Köşger’i ziyaret edecek. Valilik ziyaretinin ardından saat 17.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacak, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okunacak.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Programın devamında, protokol mensupları, mehter takımı, öğrenci grupları ve esnaf odalarından oluşacak olan kortej ekibi, Valilik önündeki tören alanından Hükümet Bulvarı güzergâhını izleyerek, Atatürk Kent Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirecek.

Atatürk Kent Meydanı’ndaki kutlamalar kapsamında Aydın Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösterileri yapılmasının ardından protokol konuşmaları gerçekleştirilecek. Daha sonra folklor ekibi tarafından halk oyunları gösterileri yapılacak.

ÖDÜLLER VERİLECEK

Bu yıl ‘İlin Ahisi’ seçilen Yaşar Emre, ödülünü Vali Köşger’den alacak. Ardından ‘Şed Kuşatma Töreni’ gerçekleştirilecek. Program kapsamında ‘İlin Kalfası’ seçilen Mustafa Başaran ile ‘İlin Çırağı’ seçilen Yılmaz Turgut’a ödülleri takdim edilecek. Ahi Pilavı ve ayran ikramının gerçekleştirileceği program kapsamında saat 20.00’de Atatürk Kent Meydanı’nda kuaför ve berberler saç gösterisi yapacak. Saat 21.00’de yerel sanatçılar tarafından halk konseri verilecek.

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında konferans, esnaf ve türbe ziyaretleri de gerçekleştirilecek. Ahilik Haftası etkinlikleri, 20 Eylül Cuma günü saat 14.00’te Bey Camii önünde Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından lokma ikram edilmesiyle son bulacak.