Denizlerimiz çöplük değildir “Atmayın”

Trol teknelerinde bulunan lastiklerin denize atılması veya düşmesi sonucu Kuşadası Körfezinde oluşan kirliğin önlenmesi üzerine açıklama yapan EKODOSOD Başkanı Bahattin Sürücü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla "Denizlerimiz çöplük değidir, Atmayın" dedi.

Bahattin Sürücü'nün açıklamaları şöyle; "Balık avı mevsiminin açılacağı 1 Eylül’e az bir süre kala, Kuşadası kıyılarında Trol tekneleri yerini almaya başladı. Her yıl onlarca trol teknesi Kuşadası Körfezi’nde balık avladıktan sonra, Güvercinada mendireğinde yeni av gününü bekler. Hemen her trol teknesinin bordosunda 15-20 arası araç lastiği bağlı durumdadır.

Yıllardır bu bölgede yaptığımız araştırmalarda, mendirek kıyısındaki sualtının araç lastikleriyle dolu olduğunu görmekteyiz. Lastikler kimler tarafından atıldığı tespit edilmese de, görseller üzerinden her şey anlaşılmaktadır.

Sualtı temizlik etkinlikleriyle bu lastiklerden bir kısmı karaya çıkarılsa da, birçok lastiğin üzeri zaman içinde kumulla kaplanıp deniz ekosistemini olumsuz etkilemektedir. Kumda yaşayan balıklar, böcekler, midyeler ve birçok canlı organizmalar bulunmaktadır. Araç lastiklerinin atılmasıyla bu canlıların yaşam alanları yok olmaktadır. Bu durum deniz ekosistemini sağlıksız bir hale getirmektedir. Lastiklerin denize atılmaması gerekir. ÖTL denilen; ömrünü tamamlamış lastiklerin kontrolü yönetmeliği kapsamında, bu tür lastikler geri kazanım tesislerinde değerlendirilmektedir.

Bu lastikleri denize atanlar, sualtındaki yaşama zarar verdiğini bilmelidir. Denizden geçimini sağlayan insanların bu konuda daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Konunun takip edilmesi ve gerekli yaptırımların uygulanması için ilgili kamu kurumlarını bilgilendireceğiz." dedi.