Gülaştı'dan Hacı Bektaş-ı Veli mesajı

AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, Hacı Bektaş – ı Veli’nin öğretilerinin sadece Anadolu halkına değil, bütün insanlara hitap edecek nitelikte olduğunun altını çizdi.

AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, Hacı Bektaş – ı Veli’yi Anma Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

Anadolu coğrafyasında Hak ve insan sevgisini mayalayan erenlerden birinin de Hacı Bektaş-ı Veli olduğunun altını çizen Gülaştı, “Sevgiyi, barışı hak yememeyi öğütleyen Anadolu sufilerinin en önemli isimlerinden biridir. Hacı Bektaş-ı Veli. Yine Anadolu’nun Türkleşmesi, İslam’la tanışması açısından da bu erenler önemli rol oynamışlardır. Hacı Bektaş-ı Veli öğretisi, Hoca Ahmed Yesevi geleneğine bağlıdır. Türkmenlerin eski İslam öncesi inanışları ve İslami motifleri harmanlayan, hoşgörü temelli bir yorumu görmek mümkündür Hacı Bektaş-ı Veli’de. Böylece İslam’ı yeni tanıyan gruplar içinde bağdaştırıcı bir rol üstlenmiştir. Bu yöntem ile Anadolu’nun Müslüman ve gayrimüslim nüfusu arasında bir yakınlaşmaya aracı olmuştur. Huzur ve Barış ortamının tesis edilmesinde önemli bir katkı sağlamıştır. Halk arasına geniş kitlelerde saygı ve sevgi görmüştür. Anadolu da halk arasında sosyal ve dini birliğin yeniden canlanmasına önemli katkıları olmuştur. Dergahında İslam inancı ile Türk Kültürünü yoğurarak birleştirmiş ve düşüncelerini bu doğrultuda oluşturmuş ve yaymıştır. Hak dostu Hacı Bektaş-ı Veli’ ye göre insan alçak gönüllü olmalı elinden, belinden ve dilinden kimseye zarar gelmemelidir. Bu öğreti esasında Hz.Muhammed’in (SAV) El Emin sıfatıyla birebir örtüşmektedir. Ayrıca insan kendisi ve başkaları arasında asla ayrımcılık yapmamalı, kimseyi farklı özelliklerinden dolayı ötekileştirmemelidir” ifadelerini kullandı.

“REHBER EDİNMELİYİZ”

Hacı Bektaş – ı Veli’yi anmanın ötesinde anlamanın bir gereklilik olduğunu vurgulayan Gülaştı, şöyle devam etti: “Çünkü onun öğretileri sadece Anadolu halkına değil bütün insanlara hitap edecek şekildedir. Bugünün modern insanı da böyle bir Hak Dostunun öğretileri ile içinde bulunduğu sorunlara merhem bulabilecektir. Böyle bir Veliyi bir günlük anma törenleri ile değil, hayatımıza rehber edebilmemizi temenni ediyorum.”