Aydın'a sağlıkta 54 milyon liralık yatırım yapıldı

Aydın Sağlık İl Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Aydın’a 54 milyon lira yatırımın yapıldığını belirterek Sağlık Bakanlığı tarafından Şehir Hastanesi ihale süreci çalışmaların sürdüğünü söyledi.


Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, görev yaptığı bir yıllık süreci değerlendirmek amacıyla basın toplantısı yaptı. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aslı Candal, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mete Erki, Meslek ve Personel Hizmetleri Başkanı Erol Dinçer, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Özcan ve Aydın’daki hastanelerin başhekimleri katıldı.

Göreve geldiği süreci değerlendiren Dr. Yavuz, “Göreve başladığım 2017’nin Kasım ayında 595 uzman hekim vardı, bugün itibariyle bu sayı 654 çıktı. Pratisyen hekim sayısında 40 kişilik bir artış sağlandı. 544’ten 582 çıktı. Diş hekim sayısı 116’da 126’ya yükseldi. Hemşire, ebe, sağlık memuru sayısında da artış sağlayarak il genelinde toplam 6 bin 768 personelle Aydın’da hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi.

Aydın-İzmir Karayolu üzerinde yer alan ve uzun yıllardır atıl vaziyette olan 6 katlı YİMPAŞ binasının inşaat kısmının tamamladığını ifade eden Yılmaz, “İl Sağlık Müdürlüğümüzün taşıma sürecindeyiz. Sultanhisar Entegre İlçe Hastanesi kısa süre sonra müteahhit bize teslim edecek. Kuşadası Davutlar Aile Sağlık Merkezi ve 112 İstasyonunu teslim aldık. Şu anda hazırlıklarını yapıyoruz ve yakında hizmete başlatacağız. Yenipazar İlçe Entegre Hastanesi yüzde 20 bitme seviyesinde. İnşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. Didim Akbük Aile Sağlık Merkezi ve 112 İstasyonu bitti. Bu hafta teslim alacağız. Çine’de Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık hizmetleri istasyonu ve sağlıklı yaşam merkezi açıyoruz. Köşk Entegre Hastanesinin inşaatı yüzde 25 yapıldı. Şu ana kadar yaklaşık 54 milyon lira bu yatırımlara para harcandı. Şehir hastanesi ihale aşamasında. Şehir hastanesi çalışmaları sürüyor. İptali gibi bir durum söz konusu değil. 800 yataklı şehir hastanesi ve 150 yataklı fizik tedavi hastanesi olmak üzere toplam 950 yataklı olarak planlandı. Ama kamu özel ortaklığıyla yapılacağı için herkesin ihaleye girmesi mümkün olmayan bir iş. 16 firma ön yeterlilik aldı. 16 firma şehir hastanesinin bütün birimlerini tek tek çalışıp Sağlık Bakanlığına maliyet çizelgesi verdi. Değerlendirme süreci devam ediyor” diye konuştu.

“ASLİ İŞİMİZİ HİÇBİR TAŞERONA HAVALE EDEMEYİZ”

Evde sağlık hizmetleri konusunda ruhsatı olmayan kişi, kurum ve kuruluşların vermiş olduğu hizmetten vatandaşların yararlanmamaları konusunda uyarıda bulunan Dr. Yavuzyılmaz, “Evde sağlıkla, evde bakım aynı şey değil. Evde sağlık hizmeti vermekle sorumlu tek kurum Sağlık Bakanlığı bağlı Evde Sağlık Hizmetleri Birimidir. Onun haricinde hiç kimsenin bir evde tansiyon ölçmeye yetkisi yoktur. Çünkü evde sağlık hizmeti verdiğini iddia eden kurum ve kuruluşlar var. Bir de evde bakım tabelasıyla yaptıklarını iddia ediyorlar. Evde bakım ve evde sağlık ayrı şeylerdir. Evde sağlık hizmeti sadece sağlık personeliyle verilir. Ruhsatsız ya da yetkili kişiler tarafından verilmeyen sağlık hizmetinin karşılığı Türk Ceza Kanunda 1 yıl ila 3 yıl arası hapis cezasıdır. Siz acil durumlar haricinde doktor olsanız bile ruhsatsız bir yerde hizmet vermeye kalksanız ceza alırsınız. Vatandaşların yetkisiz, ruhsatsız kişilerden sağlık hizmeti talep etmemelerini rica ediyorum. Bu işin asli sorumlusu biziz. Biz asli işimizi hiçbir taşerona havale edemeyiz. Evde sağlık hizmetini şu anda 31 ekip, 33 araç ve 136 personelle hizmet veriyoruz. Dün 326 hastaya evinde bakıldı. Kime sağlık hizmeti vermemiz gerekiyorsa gece gündüz vermeye hazırız. Bu yıl Ekim ayına kadar 6 bin 537 hastaya evde sağlık hizmeti verildi. Birileri bize 8 tane sağlık personeli diploması getirerek bu işi yaptığını iddia ediyor. Elimizden ruhsatlandırılmış hiçbir kurum yok. ‘444 38 338, 444 Evde’ numaralarından vatandaşlarımız bize ulaşabilir.” ifadelerini kullandı.

AYDIN’DA SAĞLIK HİZMETİ ARTTI

Sağlık hizmetleri konusunda bilgi veren Yavuzyılmaz, “Ülkemizde ilk başlarda 4 bin kişiye bir aile hekimi düşecek şekilde planlandı. Ama biz Aydın’da aile hekim sayısını arttırarak şu anda 3 bin 100 kişiye bir hekim düşüyor. İlimizde 340 aile hekimi vardı. Buharkent ve İncirliova’da 1, Didim ve Kuşadası’nda 2, Efeler’de 4 tane olmak üzere 10 tane aile hekimliği birimi ilave ederek sayıyı 350’ye yükselttik. Söke, Nazilli ve il merkezi olmak üzere toplam 3 tane Kanser Tarama Merkezi’miz var. Bir tane de mobil kanser tarama aracımız var. Kanser taramalarında Aydın, Türkiye genelinde ilk üçte yer alıyor. 2018 yılının ilk 10 ayında 23 bin kadının mamografisini çektik. Gebe bilgilendirme sınıfımız var. Anne ve baba adaylarına gebelik sürecinde neler yapmaları gerektiği, doğumdan sonra bebeğin nasıl emzirileceği, bakımının nasıl yapılacağı bütün konularda çiftleri bilgilendiriyoruz. Geçen yıl 4 Bin 700 anne babaya ulaştık. Bu yıl ise 6 bin 248 kişiye ulaştık. Yani yüzde 32’lik bir artış geçen yıla göre sağladık. 7 bin 48 kişiye sağlık okur yazarlık eğitimi verdik. 35 tane 112 istasyon ve 63 ambulansla hizmet veriyoruz. Bir istasyon başına düşen nüfus 35 seviyelerindeydi. Şu anda 30 bin seviyesindeydi. Ambulans başına düşen nüfus 20 bin seviyesindeydi şu anda 18 bin seviyesinde” dedi.