AB Büyükelçileri Aydın’da zeybek oynadı

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger, Ankara'daki AB ülkelerinin büyükelçileri ve eşleri ile diplomatik misyon temsilcilerinden oluşan heyet, Aydın'da zeybek oynayarak Efelendi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve beraberindeki heyet, Aydın'a gerçekleştirmiş oldukları ziyaretler kapsamında Arkeoloji Müzesini gezdi, Romanlarla görüşüp Tralleis Antik Kentini ve merhum Başbakan Adnan Menderes’in doğduğu Çakırbeyli Mahallesini ziyaret edip pazarda alışveriş yaptı.

Berger, Ankara'daki AB ülkelerinin büyükelçileri ve eşleri ile diplomatik misyon temsilcilerinden oluşan heyet, Aydın'da çeşitli temaslarda bulundu.

Heyet, programın ilk durağında Aydın Arkeoloji Müzesini gezdi ve buradaki tarihi eserlere ilişkin Müze Müdürü Yılmaz Akan'dan bilgi aldı. Müzede, bölgenin tarihinin anlatıldığı sunumu izleyen heyet, tarihteki en eski beste olarak bilinen "Seikilos'un Şarkısı"nı dinledi.

Christian Berger, yaptığı konuşmada, Arkeoloji Müzesi ziyaretiyle bölgedeki farklı kültür ve medeniyetlerin zenginliğini görme fırsatı bulduklarını belirterek, "Aynı zamanda, toprağın ne kadar zengin ve bereketli olduğunu gördük. Gerçekten bu topraklar üzerinde ne kadar çeşitli halkların yaşadığını bu müzede hissedebiliyorsunuz. Aynı zamanda, kaydedilmiş dünyanın en eski şarkısını da dinleme fırsatı da bulduk ve bundan çok mutlu olduk. Bu şarkının çok önemli bir mesajı vardı. Hayat kısa, en iyi şekilde yaşamaya çalışın." dedi.

HEYETİ, ROMANLAR KARANFİLLERLE KARŞILADI

Müzenin ardından Ilıcabaşı Mahallesi'ni ziyaret eden heyeti, Roman Bando Takımı marşlar ve karanfiller eşliğinde karşıladı. Romanların mahallede yaptığı sepetleri inceleyen heyete, daha sonra aşure ikram edildi. Heyet, daha sonra Roman dans grubunun gösterisini izledi. Gösterinin ardından heyet, AB desteğiyle roman kadınların yapmış olduğu çalışmaları yerinde inceledi.

Sıcak karşılama için Romanlara teşekkür eden Berger, Aydın ve Mersin başta olmak üzere Türkiye'nin birçok yerinde "Roman Kadınlar için AB destekli Mesleki Eğitim Projesi" gibi AB'nin desteklediği projelerin başarıyla yürütülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Aydın Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdül Aydeniz de söz konusu proje sayesinde 150 Roman kadına çeşitli kurslar verdiklerini ve Roman kadınların el emeği sanatsal ürünlerini Türkiye ve Avrupa'da tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi.

MİNİK EFEYE BÜYÜKELÇİLERDEN YOĞUN İLGİ

Daha sonra Heyet, Aydın’ın ilk yerleşim yeri Tralleis Antik Kentini ziyaret etti. Antik kent gezisinde arkeologlar, heyete yapı hakkında bilgi verdi. Tralleis Antik Kentinde Efe kıyafeti giyen 4 yaşındaki Alp Kaya’ya büyükelçiler yoğun ilgi gösterip minik Efe’ye fotoğraf çekindi. Antik kent gezisinin ardından Heyet Merhum Başbakan Adnan Menderes’in doğduğu Çakırbeyli Mahallesini ziyaret etti. Aydın Yörük Efe Kültür Derneği Başkanı Muhsin Aydoğdu, Berger’e Efe fesi hediye etti. Fesi takan Berger, Başkan Aydoğdu’ya teşekkür etti. Yörük Efe Kültür Derneği halk oyunu ekibi, zeybek gösterisi yaptı. Gösterinin ardından Yörüklerin kıl çadırı yaşamı Aydoğdu tarafından heyete anlatıldı. Tanıtımın ardından programa katılan Berger ve beraberindeki heyet, Efelerle birlikte zeybek oynadı. Daha sonra heyet Çakırbeyli Mahallesi Muhtarlık binasında oluşturulan Adnan Menderes Resim bölümünü ziyaret edip, köy pazarında alış veriş yaptı.