Mahallenin annesi


Türkiye'nin ilk kadın muhtarının seçildiği Aydın'da ikinci kadın muhtar 75 yıl aradan sonra seçildi. Fatih Mahallesinin annesi Yıldız Karadaş Taşçıoğlu, 10 binin üzerinde vatandaşın yaşadığı mahallede yaptığı projeleriyle ve çalışkanlığıyla tanınıyor.Aydın’dan 1933 yılında Türkiye’nin ilk kadın muhtarı seçilen Gül Esin, Çine İlçesi Karpuzlu Bucağı’nın muhtarlığını yaptığı dönemde Atatürk tarafından ödüllendirilmişti. 75 yıl aradan sonra Aydın’da ikinci kadın muhtar, 29 Mart 2009 yerel seçimlerde Efeler İlçesine bağlı Fatih Mahallesi’nde iki çocuk annesi Yıldız Karadaş Taşçıoğlu oldu.

Aydın’da bir yerel televizyonda üç buçuk yıl ana haber programı sunduktan sonra muhtar adayı olan Taşçıoğlu, ailesinden ve eşinden fedakarlık ederek bütün mahalle sakinlerini ziyaret edip seçimi kazanarak Aydın’ın ikinci kadın muhtarı olmayı başardı. İki dönemdir muhtarlık yapan Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu, kadınlar yılmadan mücadele ederlerse yerel hizmette çok kaliteli görev yaptıklarını vurguladı.

Her sabah evden çıkarken mahalledeki esnaflara hayırlı işler dileyen Taşçıoğlu, muhtarlığa giderken kaşlaştığı mahalle sakinlerine selam verip onların her hangi bir ihtiyacının veya probleminin olup olmadığını sormadan geçmiyor.

Muhtar olmasının ardından kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklayan Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin, kız kaçırma olaylarını önlemiş ve nikah işlerini düzene sokarak da büyük başarı elde ettiği gibi ikinci kadın Muhtar Yıldız Karadaş Taşçıoğlu da, muhtar olduktan sonra mahallenin kaynaşması için geziler, çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanması için kütüphane, hastalara tekerlekli sandalye ve ihtiyaç sahipleri için ise giymiyorsan giydir projesi başlattı.

EFELER’İN TEK KADIN MUHTARI

Aydın’da bulunan 670 mahalle muhtarından 8’inin kadın olduğunu belirten Taşçıoğlu, Efeler İlçesindeki 83 mahallenin tek kadın muhtarı olduğunu ifade ederek, “Efeler İlçemizin tek kadın muhtarıyım. 2009 yılında göreve geldim. 2009 da da Aydın merkez ve merkeze bağlı köylerin ilk kadın muhtarı olma şansını elde ettim. Bana bu onuru yaşatan Fatih Mahallesi sakinlerime çok teşekkür ediyorum. Hepimizin bildiği gibi Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın muhtarı Gül Esin hanımdır. Gül Esin hanımın seçilmesinden 75 yıl sonra Fatih Mahalle Muhtarı oldum” dedi.

HAK İÇİN HALKA HİZMET EDİYOR

Fatih Mahallesinin annesi Taşçıoğlu, “Muhtar olmadan önce Aydın’ın yerel televizyonunda üç buçuk yıl ana haber spikerliği yaptım. Muhtar olmak için de çok çalıştım. Çalmadığım kapı kalmadı. Ev ziyaretlerinde bulundum. Sağ olsunlar mahalle sakinlerimiz düğünlerine davet ettiler. Düğünlerine katıldım. Cenazelerine katıldım. Hepsiyle çok iyi ikili ilişkilerimiz var. Bu konuda da mücadele ederken zaman zaman evime ve çocuklarıma zaman ayıramadığım günler oldu. Ama bütün kadınlar yılmadan mücadele ederlerse yerel hizmette çok kaliteli görev yapıyorlar. Biz kadınlar mücadeleye devam edelim. Ve muhtar olmak bir gönüllülük esasına dayalı mahalleye ve vatandaşa hizmet etmek çok güzel. Hak için her birimiz halka hizmet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TAŞÇIOĞLU, SOSYAL PROJELERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Bir çok sosyal sorumluluk projelerine imza attığını ifade eden Taşçıoğlu, “ Seçildikten sonra muhtarlık olarak mahalle sakinlerimizin tanışması ve kaynaşmasını sağlamak amacıyla azalarımızla birlikte geziler düzenledik. Muhtarlığımızda kütüphanemiz var. Çocuklarımız muhtarlığımızdan kitaplarını alıyorlar. Okuyorlar, tekrar geri getiriyorlar. Yardımcı ders kitaplarını da kendilerine hediye ediyoruz. Tabi kütüphanemizin oluşmasında mahalle sakinlerimizin katkıları çok büyüktür. Aynı zamanda tekerlekli sandalye, havalı yatak gibi ortopedik malzemeleri de vatandaşlarımızın kullanması için veriyoruz. Bu konuda da mahalle sakinlerimizden çok büyük destekler görüyoruz. ‘Giymiyorsan giydir’ diye bir projemiz var. Mahalle sakinlerimiz kullanmadıkları giyilebilecek güzel kıyafetleri muhtarlığımıza veriyor. Bizden ihtiyaç sahipleri bu kıyafetleri alabiliyor” diye konuştu.