ADÜ'de 'siyasal iletişim' sempozyumu

Adnan Menderes Üniversitesi’nde, Uluslarası Saraybosna Üniversitesi işbirliğiyle ‘Teori ve Pratikte Siyasal İletişim’ başlıklı sempozyum düzenlendi. Sempozyumda AK Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı sunum yaptı

Adnan Menderes Üniversitesi, (ADÜ) Uluslararası Saraybosna Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Teori ve Pratikte Siyasal İletişim’ konulu sempozyuma ev sahipliği yaptı. İlk sunumu AK Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı’nın yaptığı sempozyuma iletişim bilimleri alanında çalışma yapan çok sayıda akademisyen katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyumda söz alan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, 1992 yılında kurulan ADܒnün 60 bine yakın öğrencisiyle hızla büyüdüğünü dile getirdi. Uluslararası Saray Bosna Üniversitesi’ni yaklaşık 6 ay önce ziyaret ettiğini, şimdi de bu sempozyumu düzenlediklerini belirten Bircan, çeşitli alanlarda ortaklaşa çalışmaların süreceğini kaydetti. Türk insanının politikaya ilgisinin yüksek olduğunu vurgulayan Bircan, ABD’de seçimlere katılma oranının yüzde 40’larda olduğunu, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 90’lara ulaştığını dile getirdi.

Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfı Başkanı Hasan Topaloğlu da Aliya İzzetbegoviç’in memleketi Saraybosna’dan Şehit Başbakan Adnan Menderes’in memleketi Aydın’a selam getirdiğini söyledi. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin kuruluş öyküsünden söz eden Topaloğlu, bilimsel anlamda farkındalık oluşturacak etkinliklerin süreceğini kaydetti.

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz da iletişim olgusunun çağımızı ve yaşam biçimlerimizi şekillendirdiğini belirtti. Son yüz yılda monarşik düzenlerin yerini demokratik rejimlerin almasıyla birlikte iletişime olan gereksinimin arttığına değinen Yavuz, bireylerin kişiliğini ve görüşlerini doğru ifade edebilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

“PEK BECEREMİYORUZ”

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de siyasal iletişimin çok önemli olduğunu belirterek, “Ülke olarak, millet olarak bizim becerebildiğimiz bir şey değil. Bu siyasal iletişimi nasıl becereceğimiz konusunda çareler üretmeli. Ancak sempozyumun alt başlığı batı dışı yaklaşımlar olarak belirlenmiş. Buna emin misiniz?” ifadelerini kullandı. Batı dünyasının siyasal iletişimde başarılı olduğunu söyleyen Köşger, Türk medeniyetinin dünyaya tanıtılması için siyasal iletişim tekniklerinin geliştirilmesi çağrısında bulundu. Sempozyumda bu konuların mutlaka ele alınması dileğinde bulunan Köşger, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Sempozyumun bilimsel sunuşlar kısmında ilk sözü alan AK Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduğunu, akademik kariyerini iletişim bilimleri alanında tamamlayarak profesör olduğunu söyledi. Tarihsel süreç içinde siyasal iletişimin gelişimi hakkında anlatımlarda bulunan Bostancı, konuyla ilgili geliştirilen teorilerden söz etti.

Programa siyasi parti temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.