Hayalini, hayatıyla birleştirdi

İncirliova’da önce hayatlarını daha sonra da arazilerini birleştiren Altıner çifti, yetiştirdikleri ürünleri internette satıyor. Kadın girişimci Gülcan Altıner, çocukluk hayalim dediği işini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşarken hemcinslerine de çağrıda bulundu: “Çekinmeyin, kaybetmekten korkmayın. Kalbiniz niyetiniz güzel olduktan sonra iyi bir yerlere gelirsiniz.”


İncirliova’da yaşayan kadın çiftçi Gülcan Altıner hayalini kurduğu işinin başına 6 yıl önce geçti. 3 yıl önce de marul pazarlığı yaptığı Serhan Altıner’le de hayatını birleştiren Gülcan Altıner, daha sonra arazilerini birleştirdi. Hayallerinin tohumlarını eken çift, 12 dönüm sera olmak üzere toplam 60 dönüm alanı ekip biçiyor. Çift, tarlada doğal yollardan ektiği sebzeleri hem internet üzerinden vatandaşlara ulaştırıyor hem de büyük marketlere satıyor.

“GICIK” DEDİĞİ ADAMLA HAYATINI BİRLEŞTİRDİ

Gülcan Altıner, büyük marketlere sattığı marul elinde kalmayınca aracıyla marul almak için Serhan Altıner’le iletişime geçti. Ardından marulun tanesine 1 lira fiyat biçen Serhan Altıner’le sıkı pazarlık yapıp tanesini 85 kuruşa indiren Gülcan Altıner de aldığı marulların hasadını tarlasında yaptığı sırada aşık oldu. Kısa süre sonra da evlendiklerini belirten Gülcan Altıner, “Eşimle ticaret yaparken tanıştık. Kendi marulum bitti ondan marul alacaktım aracı vasıtasıyla pazarlığa başladık. Bir marulu 1 lira fiyat istemişti. Bende 80 kuruş fiyat vermiştim. Aracıyla en son 85 kuruştan aşağı vermeyeceğini söylemiş. Hatta ne kadar gıcık birisiymiş demiştim. Daha sonra anlaştık. İlk marulu kesmeye geldiğinde tanıştık. Tanışmamızdan sonra bana yardımcı olmaya başladı. O da işten anlıyor bende işten anlıyorum. Kişiliklerimiz birbirine uydu. İkimizin hayali aynıydı. 3 yıl öncede evlendik. Bu evlilikten iki çocuğumuz var, ilerleyen dönemlerde onlarında tarıma gönül vermelerini istiyoruz. Tarımın ne kadar önemli olduğunu biz zaten biliyorduk. Şu günlerde bunu tüm insanlar da anladı. Tarım insan hayatında olmazsa olmaz. Tarım biterse her şey biter. Üretim ve yetiştirmek çok önemlidir” dedi.

BAŞKA ÇİFTÇİLERİN ÜRÜNLERİNİ DE ALIYORLAR

Kendilerinden başka birçok çiftçinin ürününü de pazarladıklarını belirten Altıner, “Pazarladığımız her ürüne yetişemiyoruz. Müstahsillerimizin fidanlarını alarak planlı bir şekilde dikim yaptırarak yetiştirdikleri ürünleri biz alıp pazarlıyoruz. Büyük marketlere ürün veriyoruz. Ama son günlerde yaşanan salgın hastalık dolayısıyla internet üzerinden de sipariş alarak sokağa çıkamayan vatandaşların evlerine kadar istedikleri ürünleri götürmeye başladık. Web sitemizi bir hafta önce kurduk. Gönderdiğimiz ürünlerden de çok memnunlar tazeliği bire bir yaşıyorlar. Biz ilerleyen zaman içinde kadın kooperatifi kurarak üretim alanları açmayı düşünüyoruz. Ben buralara sıfırdan geldim. Bence kadının gücünü her yerde görmeliler. Keşke bizde senin gibi olabilsek diyenler var biz onlara da öncülük yapmak istiyoruz” dedi.

HEMCİNSLERİNE SESLENDİ

Kadının hayatta yerinin ayrı olduğunun altını çizen Altıner, “4 yıl öncede KOSGEB’den girişimcilik belgemi de aldım. Önümüzdeki sürede KOSGEB paketleme ve ayıklama sistemleri için proje sunacağız. İçinde soğuk hava deposu da olacak. Ben kadınlara şunu söylemek istiyorum. Korkmayın çekinmeyin. Kaybetmekten korkmayın. Kalbiniz niyetiniz güzel olduktan sonra iyi bir yerlere gelirsiniz” dedi.

Serhan Altıner de işinin baba mesleği olduğunu, işini büyüterek daha da başarılı olduklarını söyledi.