Gıdada en çok sahtecilik yapılan ürün zeytinyağı oldu!

Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapan 229 firmanın 386 ürününü internet sitesinde ifşa etti. İfşa edilen ürünler arasında en çok yer alan ürün ise zeytinyağları oldu. Germencik’te 1926 yılında dedesinin başlattığı zeytinyağı ticaretini sürdüren ve 23 ödül olan firmanın sahibi Hilmi Yıldırım, kaliteli zeytinyağıyla ilgili püf noktaları açıkladı. “Acı olan zeytinyağı kaliteli olandır. Tatlı olan zeytinyağı kaliteli değildir.”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı hileli gıdalar listesinde 80’den fazla zeytinyağı olduğu görüldü. Listede yer alan zeytinyağı üreticileri, başka tohumlardan elde edilen yağları zeytinyağına karıştırırken, bazıları trans yağ kullanmıştı. Aydın’da üretilen Türkiye ve Dünya’nın birçok ülkesinde sofraların vazgeçilmezi olan zeytinyağının hakiki olup olmadığı konusunda Germencik’in Hıdırbeyli Mahallesinde 94 yıl önce hizmete açılan zeytinyağı firması sahibi Hilmi Yıldırım, vatandaşların gerçek zeytinyağını alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.

“DONAN ZEYTİNYAĞI KALİTELİDİR”

Firma sahibi Hilmi Yıldırım, halk arasında yanlış bilinen bir konuya da açıklık getirdi. Hakiki zeytinyağının dolapta donduğunu kaydeden Yıldırım, “İyi bir zeytinyağı kokusundan ve tadından anlaşılır. Koku ve tat çok önemlidir. Tadarken, ağzında belli bir acılık oluşur ve boğazı yakar. Eğer boğazı yakmaz ise kaliteli bir zeytinyağı değildir. Buzdolabına konulduğunda normal zeytinyağı donar. Taklit zeytinyağları ise asla ve asla donmaz. Zeytinyağının içine kanola, pamukyağı ve çiçek yağı gibi yağlar karıştırırlar. Bu karıştırılan yağlarda yumuşak olduğu için vatandaşa tatlı gelir. Ama gerçek zeytinyağını ağzına aldıklarında acı derler. Aslında acı olan zeytinyağıdır. Tatlı olan zeytinyağı, kaliteli değildir. İyi zeytinyağı boğazı yakacak ama mideyi yakmayacak. En önemli kıstaslar bunlardır. Tatlı zeytinyağı olmaz, zeytinyağı acı olur. Meyvesinden dolayı belli bir acılık oluşur” dedi.

İKİ YIL ÜST ÜSTE ÖDÜL ALDI

Yurt içi ve yurt dışına ihraç olan zeytinyağının kaliteden dolayı ödüller aldığını söyleyen Yıldırım, “Firmamız 2018 ve 2019 yıllarında dünyanın en iyi sıralamasına girdi. Amerika’daki zeytinyağı değerlendirmelerinde iki yıl üst üste en iyi zeytinyağı sıralamasına alındı. Firmamız bu güne kadar yurt içi ve yurt dışından 23 adet kalite ödülü aldı. Bu ödüller bir merkezde toplanarak dünya sıralamasında bizim yerimizin almasını sağlıyor” diye konuştu.

“UCUZ ZEYTİNYAĞI ALMAYIN”

Ucuz zeytinyağına vatandaşların kanmamasını tavsiye eden Hilmi Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “Günümüzde piyasada satılan zeytinyağlarının kilosu 14-15 lira olanları var. Tüketici asla ve asla bu fiyatlara kanmaması gerekiyor. Bugün standart olan bir zeytinyağının kilosunun toptan fiyatı 17 lira 50 kuruş ila 20 lira arasında değişiyor. Uzuc zeytinyağı almak bana göre kandırmaca ve taş yağıdır.”