Gazetecilere saldırıya tepki

Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Semra Şener, basın mensuplarının adliye çıkışında saldırıya uğramasına tepki göstererek, “Artık yeter” mesajını verdi. Şener, bu tür durumlara karşı gereken önlemlerin alınmasını istedi.


İhlas Haber Ajansı Muhabiri Murat Uçkaç ile Hedef Gazetesi Muhabiri Kıymet Sarıyıldız’ın Aydın Adliyesi önünde zanlı yakınlarının saldırısına uğramasına toplumun her kesiminden tepki geldi.

AGC Başkanı Semra Şener, basın mensuplarıyla birlikte, cemiyet merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Çok üzücü bir olayla karşı karşıya geldik. Genç meslektaşlarımız Murat ve Kıymet’in adliye çıkışında tutuklu yakınları tarafından darp edilmesi, 10 Ocak’ımızın bütün hevesini kursağımızda bıraktı. Çok üzücü, çok üzüldüm. Saldırı inanılır gibi değil. Nerede oluyor? Adliyenin önünde. Bunun bir ifadesi, özrü, telafisi yok. En güvenilir olması gereken yer. Suçluların olduğu, cezaevi için çıkışların olduğu, gazetecilerin görevini yapmaya çalıştığı, karşı tarafın husumetlilerinin belki pusuda beklediği, böyle bir yerde güvenliğin sağlanamaması hem basın mensupları adına hem de vatandaşlar adına üzüntü verici. Görüntüleri izlerken dehşete kapıldım. Çok daha büyük şeyler olabilirdi” ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM ÜRETMENİN TAM VAKTİ”

Aynı konuya bağlı olarak Yağcılar İçi’nde ikinci bir saldırının yaşandığını anımsatan Şener, “Neresinden tutsam elinizde kalıyor. Bir önlem alınabilirdi. Arkadaşlar gazeteye ya da cemiyete kadar güvenli bir şekilde getirilebilirdi. Can güvenliklerinin sağlanamamış olması camiamızı derinden üzdü. Bu tür olayların yaşanmaması için ne yapılması gerekiyorsa ivedilikle yapılmasının tam zamanı. Gerekli tedbirler alınmalı; artık yeter. İşimizi, mesleğimizi yaparken canımızı ortaya koyuyoruz. Bir kamu görevi yerine getiriyoruz. Ama can güvenliğimiz çok önemli, çok değerli. Sağlık çalışanları, gazeteciler, öğretmenler, kamu çalışanları şiddete maruz kalıyor. Her kurumda karşımıza şiddet çıkıyor. Burada bir hata var. Demek ki, eksik bir şeyler var. Buna çözüm üretmenin tam vakti” görüşlerini aktardı.

Şener’in ardından söz alan gazeteciler Uçkaç ve Sarıyıldız da olay günü yaşadıklarını anlatarak, kendilerine destek veren tüm kişilere teşekkür etti.