Evde ders zili çaldı

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için uzaktan eğitim pazartesi günü başladı. İncirliova’da hem sınıf arkadaşı hem de komşu olan 6. sınıf öğrencileri Damla Yıldızçoban ve Hasan Efe Çelik birlikte televizyon başına geçerek ders başı yaptı.

Koronavirüs nedeniyle 16 Mart tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de eğitime ara verildi. Yüz yüze eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yapılacak "uzaktan eğitim" başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan eğitimin ilk dersini verdi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da öğrenciler televizyon başına geçerek evde ders görmeye başladı.

İLK DERSİ BİRLİKTE GÖRDÜLER

İncirliova’da oturan 6. Sınıf öğrencileri Damla Yıldızçoban ve Hasan Efe Çelik bu sabah itibarıyla evde eğitim kapsamında derslerine başladı. İlk dersin başlamasıyla birlikte ailesiyle birlikte dikkatlice dersi izleyen Damla Yıldızçoban, “Bugün evde ilk dersimizi gördük çok güzeldi. Okuldaki gibi oluyor. Virüs nedeniyle okullarımız tatil oldu ama okuldaki eğitimden bir eksiği yok. Dersi anlayabiliyorum iyi anlatıyorlar. 20 dakika ders gördüm. 20 dakikada teneffüs oldu” dedi.

“BAKANIMIZDAN SON DURUMU BEKLİYORUZ”

Damla Yıldızçoban’ın sınıf arkadaşı olan ve aynı apartmanda oturan Hasan Efe Çelik de, “Bugün evde ilk dersimizi Türkçe ve Matematik olarak gördük güzel geçti. Koronavirüs nedeniyle okullar tatil olduğu için uzaktan eğitim görüyoruz. Buda çok iyi oldu. Bakanımızdan da son durumu bekliyoruz” diye konuştu.

“RİSK ALTINDA DEĞİLLER”

Damla Yıldızçoban’ın annesi Derya Yıldızçoban da, “Koronavirüs nedeniyle evden çıkamıyoruz. Evde mağdur kaldık. Çocuklar için televizyondan ders anlatımı gayet güzel ve başarılı oluyor. Çocuklar güzel bir şekilde dinleyip anlayabiliyorlar. En azından evde gözümüzün önündeler. Dışarıya çıkıp risk altında değiller” diye konuştu.