Engellilerin bir günlük temsili askerlik heyecanı

Aydın'da bir grup engelli, "temsili askerlik" uygulamasıyla bir günlüğüne asker olmanın coşkusunu yaşadı.

Aydın’da Engelliler Haftası kapsamında bir günlüğüne askerlik heyecanı yaşayan 38 engeli kadar yakınları da çok mutlu oldu.

Sabah erken saatlerinde aileleriyle birlikte Aydın İl Jandarma Komutanlığına gelen engellileri, nizamiye önünde davul ve zurna eşliğinde karşılandı. Aydın İl Jandarma Komutanı Albay Selahattin Acara, engellilerle yakıdan ilgilendi. Davul ve zurna eşliğinde diğer askerlerle eğlenen engellilerin ellerine kına yakıldı. Kına yakıldıktan sonra askerler, “En büyük asker bizim asker” tezahüratlarıyla araçlara binerek, konvoy halinde Aydın Jandarma Eğitim Taburu Komutanlığı’na gitti.

Aydın Jandarma Eğitim Taburu Komutanlığı’na aileleri tarafından teslim edilen engelliler, görevli askeriye personeli tarafından kamuflajları giydirildi. Bir günde olsa asker olma sevincini yaşayan engellilerden saçları uzun olanların tıraşları yapıldı. Daha sonra da askeri eğitim verildi. Aileleri çocuklarını yalnız bırakmadığı programdı, işitme engellilerine ise işaret diliyle eğitim verildi. Eğitimin ardından yemin töreni yapıldı. Yemin törenine Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın İl Jandarma Komutanı Albay Selahattin Acara, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Seyfi Bozçelik, kurum müdürleri, engelli aileler ve taburdaki askerler katıldı. Engelliler, Aydın Jandarma Eğitim Taburu Komutanlığı’nda yemin ederek bir günlük de olsa askerlik görevlerini yapmanın mutluluğunu yaşadı.

Engelli Annesi Münevver Yönder, çocuklarının iki gündür çok heyecanlı olduğunu söyledi. Yönder, down sendromu 19 yaşındaki oğlu Kazım Yönder’in bir günlük de olsa çocuklarının asker kıyafeti giyip o ortamı görüp o havayı tatması kadar güzel bir şeyin olmadığını belirtti.

Engelli Yakını Nurten Kılıç, “Yiyenimle birlikte buradayız. Engellilerin bu şekilde askerlik yapması bizi çok mutlu etti ailecek. Davul zurnayla sabah bizleri karşıladılar. Kuzularımız kınalarını yaktı. Kıyafetlerini gidiler. Diğer askerlerin de yardımıyla eğitim aldılar” dedi.

Bir gün de olsa asker yapan Atakan Atik, “çok mutlu oldum. Ben bu vatan için canımı veririm. Çok gururlandım. Allah’a şükür tezkeremi alacağım” diyerek göz yaşlarına hakim olamadı.