Emektar vosvos çiçek bahçesi oldu

Aydın Vosvos Kulübü ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen proje kapsamında, hurdaya ayrılan 45 yıllık volkswagen marka otomobil, ‘çiçek bahçesi’ne dönüştürüldü. Araç, vatandaşların ilgi odağı haline geldi.

Aydın Vosvos Kulübü ve Aydın Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle, kent estetiğine katkı sunacak bir çalışmaya imza atıldı. Hurdaya ayrılan 1974 model volkswagen marka otomobil, Orta Mahalle Selanik Caddesi’nde bulunan Ahmet Emin Arkayın Parkı’na konuldu. Boyanarak, üzerine çiçek ve uğur böceği figürleri çizilen eski otomobilin içi toprakla dolduruldu. İçine çeşitli bitkiler dikilen vosvos, adeta ‘çiçek bahçesi’ haline geldi.

Aydın Vosvos Kulübü Başkanı İhsan Metinkale, 45 yıllık vosvosun hikâyesini şu sözlerle anlattı:

“Bu araç İstanbul’daymış. Yaklaşık 20 yıl önce bir karı – koca, bu araçla İstanbul’dan yola çıkıyor. Kuşadası’na geliyorlar. Araç, Kuşadası’ndan dönerken, İzmir’de arızalanıyor. Arıza yapınca beyefendi ve hanımefendinin arasında bir sürtüşme oluyor. Aracı İzmir’e terk edip, İstanbul’a dönüyorlar. İzmir Belediyesi, aracı otoparka çekiyor. Ama beyefendinin içinde araca dair bir uhde kalıyor. Zaman içinde vergilerini, borçlarını sürekli ödüyor. Daha sonra İzmir’e geliyor. Otoparkta aracını buluyor.”

PARKA HAREKETLİLİK GETİRDİ

Araç sahibinin tamir için kendisine geldiğini ancak kullanılamayacak durumda olduğu için restorasyondan vazgeçtiklerini anlatan Metinkale, aracı sahibinden satın aldığını kaydetti. Otomobili nasıl değerlendireceğini düşündüğünü söyleyen Metinkale, “Motor ve şanzıman benzeri ünitelerini çıkardık. Resmi evraklarında hurda belgesinden yararlandık, devlete takdim ettik. Aracın kasasının mahallemizdeki Ahmet Emin Arkayın Parkı’nda değerlendirilmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi’ne bir proje sunduk. Onlar da sağ olsunlar, onayladılar. İçine toprak doldurulup çiçekler ekildi. Aracın üzerindeki resim ve desenler için ayrı bir ekip gönderildi. Boyalarını da belediye karşıladı. Çalışmaların tamamı Aydın Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçe İşleri Daire Başkanlığı’nca yapıldı. Parkımız şenlendi, hareket geldi. Böyle güzel bir görüntü ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Parktaki vosvosun kısa sürede ilgi odağı haline geldiğini vurgulayan Metinkale, çalışmanın gerçekleşmesinde rol oynayan Aydın Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçe İşleri Daire Başkanı Vicdan Çetav’a, Peyzaj Mimarı Müge Önal’a ve Orta Mahalle Muhtarı Mustafa Nuri Fırtına’ya teşekkür etti.