Emekli Sen'den aylık çağrısı

DİSK’e bağlı Emekli – Sen’in Aydın Şube Başkan Yardımcısı Kenan Turan, emekli aylıklarının dul ve yetimler dâhil 2 bin 500 TL’nin altında olmaması çağrısında bulundu.

Emekli – Sen Aydın Şube Başkan Yardımcısı Kenan Turan, şube yöneticileriyle şube binasında basın açıklaması yaptı. Emeklilerin ekonomik ve sosyal sorunlarını gündeme getiren Turan, “Biz emekliler geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edilmiş durumdayız. Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır. Emeklilerin yüzde 80’ini nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmektedir” dedi.

“SAĞLIKTA KATKI PAYI KALDIRILSIN”

Emeklilerin sorunlarının çözümü için siyasi aktörlere seslenen Turan, şöyle devam etti: “Haziran sonu itibarıyla temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin. TÜİK, siyasi baskılardan uzak bir şekilde enflasyon verilerini bilimsel ve objektif olarak yeniden açıklasın. Emekli aylıkları dul ve yetimler dâhil 2 bin 500 TL’nin altında olmasın. Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın. Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil, milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin.”