Eğitim Sen'den 3600 ek gösterge talebi

Eğitim – Sen Aydın Şube Başkanı Kadir Özdemir, 24 Haziran seçimleri öncesinde verilen sözler tutularak, eğitim ve bilim emekçilerinin ek göstergelerinin 3 bin 600’e çıkarılması çağrısında bulundu

Eğitim – Sen Aydın Şubesi üyeleri, ‘Öğretmen Dünyayı Değiştirir’ projesi kapsamında, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle, Atatürk Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Üyeler adına konuşan Şube Başkanı Kadir Özdemir, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü olan UNESCO tarafından, 1994 yılında, 5 Ekim’in Dünya Öğretmenler Günü ilan edildiğini hatırlattı. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nün 100’ü aşkın ülkede kutlandığı bilgisini veren Özdemir, eğitim camiasının içinde bulunduğu sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Öğretmenlere “insanca yaşam” koşullarının sağlanması gerektiğine vurgu yapan Özdemir, 24 Haziran seçimleri öncesinde verilen sözlerin tutularak, eğitim ve bilim emekçilerinin ek göstergelerinin 3 bin 600’e çıkarılması talebinde bulundu. Ek ders ücretinin öğretmenlerin aylık maaşı üzerinden hesaplanması gerektiğine dikkati çeken Özdemir, sözleşmeli – ücretli öğretmenlik mekanizmasının ise feshedilmesini istedi.

“ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER ATANSIN”

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi isteminde bulunan Özdemir, eğitim öğretim ödeneklerinin her iki kanaat döneminin başında ödenmesini kaydetti. Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapılan ihraçlardan bir bölümünün “hukuksuz” olduğunu savunan Özdemir, bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini söyledi. Atanamayan öğretmenlerin de bir an önce atanması gerektiğini belirten Özdemir, tüm branşlarda eşit oranda atama yapılması gerektiğini aktardı. Memur ve hizmetlilere özel hizmet tazminatlarının ödenmesini öneren Özdemir, ‘Öğretmen Dünyayı Değiştirir’ kampanyasını sürdüreceklerini sözlerine ekledi. Eyleme katılanlar, ‘Öğretmenime dokunma’, ‘Parasız-kamusal-karma eğitim’ ve ‘Mülakat değil liyakat sistemini savunuyorum’ yazılı dövizler taşıdı.