Efeler, Matematik Festivali'ne ev sahipliği yapacak

Özel Başak Koleji’nce bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Tales Matematik Festivali, Efeler Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek. Festivale 51 ilden 447 okul katılacak.

Özel Başak Koleji tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Tales Matematik Festivali, 11 – 12 Mayıs tarihlerinde okul yerleşkesinde gerçekleşecek. Efeler Belediyesi’nin katkı sunduğu festivale 51 ilden 447 okul katılacak.

Festivalin tanıtımıyla ilgili Efeler Belediyesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Başak Koleji Kurucu Temsilcisi Alp Ayaydın, bu yıl, geçen 3 yıldan farklı olarak liselerin de festivale dâhil olduğunu açıkladı. Festivale 51 ilden 447 okulun katılacağı bilgisini veren Ayaydın, öğrenciler ve aileleriyle birlikte 5 bin civarında konuğun Efeler’e geleceğini dile getirdi. Festivalin Efeler’in tanıtımı adına da çok önemli olduğunu ifade eden Ayaydın, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın Tales Matematik Müzesi’nin Türkiye çapında bilinen bir müze haline gelmesi konusunda elinden gelen desteği sunduğunu belirterek, bu konudaki adımları için Başkan Atay’a teşekkür etti. Ayaydın, festival kapsamında gerçekleştirilen sınavlarda dereceye giren öğrenciler için 11 Haziran’da ödül töreni düzenleneceğini kaydetti.

Başak Koleji Genel Koordinatörü Metin Akyol da Başkan Atay’a desteklerinden ötürü teşekkür ederek, “Buna şaşırmadım. Çünkü Fatih Bey’i 15 yıldır tanıyorum. Vizyonunu da biliyorum. Kentler, sadece doğal güzelliklerle ve yetiştirdikleriyle var olmazlar. Efeler ilçemiz sadece incirle, zeytinle var olmaz. Biz farklı bir turizm yarattık, matematik turizmi. Bu artık Efeler’indir” dedi.

‘MARKA ŞEHİR’ VURGUSU

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay da yerel seçimler öncesinde Efeler’i marka şehir yapacağını anlattığını hatırlatarak, “Şimdi de marka şehir konusunda bir fırsat doğdu. O fırsatı değerlendirmek istiyorum. O nedenle arkadaşlarımıza destek verdim. Aslında ben onlara çok teşekkür ederim. Onlar bir şeyleri yaratıyorlar, bizler yerel yöneticiler olarak onlara destek oluyoruz. Doğru insanları, doğru gençleri buluyorlar. Ülkenin geleceği olan, belki de ilerde çok önemli buluşlar yapacak olan çocuklarımızın ufuklarını açıyorlar” diye konuştu.

Başkan Atay, bilim ve sanatla ilgili etkinliklere destek vermeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.