Efe Bakkal kapılarını açtı

Efeler Belediyesi’nce yerli üreticilerin ve ev hanımlarının ürettiği ürünleri tüketiciyle buluşturmak amacıyla hazırlanan ‘Efe Bakkal’ın ilki Girne Mahallesi’nde açıldı. Belediye Başkanı Atay, “Seçimden önce verdiğim bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.


Efeler Belediyesi tarafından üreticiyle tüketiciyi buluşturmak amacıyla yaşama geçirilen Efe Bakkal’ın ilki Girne Mahallesi Girne Bulvarı’nda hizmete açıldı. Yöresel ürünler konusunda geniş bir yelpazeye sahip olan Efe Bakkal’ın ilerleyen süreçte Menderes Park’ta da yaşama geçirileceği öğrenildi.

Açılış töreninde konuşan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Adını Efe Bakkal koyduk. Hani Ferhan Şensoy’un bir oyunu vardı: ‘Kahraman bakkal, süpermarkete karşı.’ Burayı, marketlere karşı kurmadık. Bu bakkalı, nostalji olarak, çocukluğumuzdan beri o mahallemizin köşesinde bütün sorunlarımızı gideren, bütün ihtiyaçlarımızı karşılayan o bakkalların anısına bu ismi koyma gereği duyduk. Burası bakkallara rakip olan bir yer değil. Marketlere rakip olan bir yer de değil. Burada sigara satılmayacak, deterjan satılmayacak. Burada farklı şeyler satılacak. Kadınlarımızın kurmuş olduğu kooperatiflerdeki emeklerinin sonucu olarak elde edilen o ürünlerin burada tüketiciyle buluşmasını sağlamak amacıyla seçimden önce verdiğim bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğunu ve onurunu yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

“SİZİN İÇİN YAPAMAYACAĞIM HİÇBİR ŞEY YOK”

Projenin bir örneğini de Menderes Park’ta gerçekleştirmeyi planladıklarını aktaran Atay, Efe Bakkal’ın açılış töreninin Ramazan ayı öncesindeki son etkinlik olduğunu, bundan sonraki etkinlikleri pandeminin seyrine göre yapacaklarını ifade etti. Atay, “Hiçbir şekilde, hiçbir şey, bizim Efeler halkına hizmet etmemizi engelleyemeyecektir” dedi.

Tepecik’teki Tarımsal Üretim Fabrikası’nın bitmek üzere olduğunu kaydeden Atay, “Orada da sadece kadınlarımız çalışacak. Pozitif bir ayrımcılığı gerçekleştiriyoruz. Kadınlarımızın ürettiği ürünleri bütün dünyaya ihraç edeceğiz bu konuda kadınlarımıza çok güveniyorum. Efe Bakkal hepimize hayırlı olsun. Kalbim sizinle birlikte. Siz yanımda olduğunuz sürece sizin için yapamayacağım hiçbir şey yok. Efeler halkı için ne gerekiyorsa yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

MUHTAR ÇIVKAROĞLU’NDAN TEŞEKKÜR

Girne Mahallesi Muhtarı Şule Çıvkaroğlu ise “Ev hanımlarımızın ve yerli üreticilerin ürettiği ürünleri uygun fiyatlarla halkımıza sunacak Efe Bakkal’ın bir şubesinin Girne Mahallemizde açılmış olmasının bir kadın muhtar olarak gururunu ve heyecanını yaşıyorum. Başta Efeler Belediye Başkanım olmak üzere bu projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Efe Bakkal’ın açılış kurdelesi, Başkan Atay ve konuklar tarafından kesildi. Mekânı gezen Atay ve konuklar, alışveriş yapmayı ihmâl etmedi.

Açılış törenine, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, Yenipazar Belediye Başkanı Mehmet Yüsran Erden, İYİ Parti Efeler İlçe Başkanı İlhan Adıyaman, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum ve meslek kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.