Duyarsız sürücü engellilere engel oldu

Aydın’da kaldırımın sonundaki engelli rampasına aracını park eden duyarsız sürücü nedeniyle iki engelli vatandaş, çevredekilerin yardım taleplerini geri çevirdi. Yaklaşık 15 dakika boyunca bekleyen iki engellinin azmi kazandı.

Aydın’ın Efeler İlçesinde tekerlekli sandalyeyle Adnan Menderes Bulvarında ilerleyen iki engelli vatandaş, alışveriş yaptıktan sonra evine dönmek istedi. Alışveriş poşetleri kucağında ve yakınlarının yardımıyla ilerlemeye çalışan engelli vatandaşlar, Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan 2029 sokak girişine park edilen 09 HK 580 plakalı araç nedeniyle engelli rampasından çıkamadı.

Engelli rampasının önüne park eden aracın başında bekleyen iki vatandaş, polisten yardım istedi. İki engelli, vatandaşların yardım çabasına rağmen aracını hareket ettirmeyip polisin gelmesini bekledi. Olay yerine gelen polis, engelli rampasına park edilen araca ceza kesti. Aracının başına gelen duyarsız sürücüye, engelliler ve çevredeki vatandaşlar tepki gösterdi. Yaklaşık 15 dakika bekleyen iki engelli vatandaş, duyarsız sürücünün aracı engelli rampasından kaldırmasının ardından rampadan çıkarak evlerine gitti.

Engellilerden İbrahim Gökçen, “Belediyeler engelli vatandaşlar rahat bir şekilde ilerleyebilmeleri için rampalar yapmasına rağmen duyarsız vatandaşlar, engellilere engel oluyor. Bizim gibi bedensel engellilerin rampasına, görme engelliler için yapılan işaretli alanlara bası sürücüler araç park ediyor. Böyle engelli rampaları dolu olduğunda yola inince sürücüler kornaya basıp küfür ediyor. Ben yola inince suçlu oluyorum ama onlar bizim engelli rampasını işgal edince hatasını görmeyip kendini haklı çıkarmaya çalışıyorlar. Aydın’da engelli olmak sırat köprüsünde geçmek gibi bir şey. Yetkililerin bu soruna duyarlı olmasını bekliyoruz” dedi.