Dünya ikincisi Doğu, ödülüne kavuştu

8 ay önce tanıştığı piyanoda dünya ikincisi olan ilkokul öğrencisi Doğu Balyemez, Efeler Belediyesi’nce verilen 2 bin liralık hediye çekini Başkan Mehmet Fatih Atay’dan aldı.

Efeler’de yaşayan Ticaret Odası İlkokulu ikinci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Doğu Balyemez, 8 ay önce babasının yönlendirmesiyle piyanoyla tanıştı. Almanya'da düzenlenen "Musical Firework In Baden-Württemberg" adlı yarışmaya katılan Balyemez, 8 yaş kategorisinde dünya ikinciliği elde ederek önemli bir başarıya imza attı. Bu başarıya duyarsız kalmayan Efeler Belediye Meclisi, Minik Doğu’nun 2 bin liralık hediye çekiyle ödüllendirilmesine karar verdi. Dünya ikincisi Doğu, Efeler Belediyesi’nde düzenlenen törenle ödülünü Başkan Mehmet Fatih Atay’dan aldı.

“OĞLUMLA GURUR DUYUYORUM”

Minik Doğu’nun babası öğretmen Arif Balyemez, oğlunun piyanoyla yaklaşık 8 ay önce tanıştığını söyledi. Doğu’nun piyano çalmayı geliştirdikten sonra Almanya’da düzenlenen "Musical Firework In Baden-Württemberg" adlı yarışmaya katıldığını belirten Balyemez, “Doğu, müzik yarışmasının piyano dalında 8 yaş kategorisinde ikinci oldu. Bizim için hızlı bir başarı oldu. Kısa sürede bu başarıyı elde etmesi bizi çok sevindirdi. Açıkçası bu kadar kısa sürede böyle bir başarı beklemiyorduk. Oğlumla gurur duyuyorum” dedi.

"GEREKLİ ORTAMLAR OLUŞTURULACAK"

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay da böyle bir evlat yetiştirdiği için baba Arif Balyemez’e teşekkür etti. Arif Balyemez’in müzikle ilgilenmesinin Doğu açısından bir şans olduğunu dile getiren Atay, “Belki Efeler ilçemizde o kadar çok yetenekli çocuğumuz var ki, onlar da keşfedilmeyi bekliyor. Benim görevim de belediye başkanı olarak Efeler’de yaşayan yetenekli çocukların keşfedilmesini sağlayacak ortamları yaratmak, fiziki şartları gerçekleştirmek. Bunu gerçekleştirmek için büyük bir özveriyle çalışmaya kararlıyız. Kültür ve sanat merkezleri yapmaya, orada eğitimlerini alabilecekleri, yeteneklerini ortaya çıkarabilecekleri her türlü olanağı sunmaya çalışacağız” diye konuştu.

“MARKA ŞEHİR İÇİN ÇALIŞACAĞIM”

8 yaşındaki bir çocuğun dünya ikincisi olacak kadar büyük bir başarı elde etmesinin önemli olduğunu vurgulayan Atay, Doğu’nun Efeler’de yaşamasından dolayı da ayrıca mutluluk duyduklarını kaydetti. Doğu’yu yetiştiren ailesine ve öğretmenlerine teşekkür eden Atay,

“Bizim verdiğimiz ödüller biraz sembolik. Daha büyük başarılarda sana daha büyük ödüller vereceğiz” ifadesini kullandı. Kültürel ve sanatsal etkinliklere önem vereceklerini de anlatan Atay, “En büyük idealim, Tralleis’i ışıklandırarak burada müzik gösterilerinin yapılmasını sağlamak. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İl Kültür Müdürlüğü ile de iletişime geçeceğim. Dünya çapındaki müzisyenlerin burada konser vermesini sağlayarak Efeler ilçemizi marka şehir haline getirmek için çaba sarf edeceğiz” görüşlerini dile getirdi.

Başkan Atay’dan hediye çekini ve plaketini alan minik Doğu da elde ettiği başarıdan ötürü mutlu olduğunu belirterek, daha güzel başarılara imza atabilmek için çalışacağını söyledi.