“Düğüncüler eskisi kadar altına rağbet göstermiyor”

Altın fiyatları bu haftada da hareketliliğini sürdürdü. Altın fiyatlarında meydana gelen artışlar, düğünlerde takı takmak isteyen vatandaşların gram altının yanı sıra, yarım gram altına da rağbeti arttırdı.

Gram altın fiyatlarında hızlı yükseliş devam ediyor. Güvenli liman olarak bilinen altına talep her geçen gün artınca fiyatlar da yükselişe geçti. Altının onsu 1901 dolara kadar yükseldi. Ons altındaki yükseliş ise gram altının da fiyatını yukarı çekti. Gram altın fiyatları tarihi rekorunu 418 liranın üzerine taşırken; altının ons fiyatı ise yaklaşık 9 yılın en yüksek seviyesini gördü. Altın fiyatlarında yaşanan gelen artışlar sonrasında vatandaşların gözdesi gram altın oldu.

“DÜĞÜNCÜLER ESKİSİ KADAR

ALTINA RAĞBET GÖSTERMİYOR”

Efeler Batı Gazi Bulvarı’nda 10 yıldır sarraflıkla uğraşan Hasan Kozan (32), 418 liradan satılan gram altın ve 210 liradan vitrinlerde yerini alan yarım gram altına vatandaşların ilgi gösterdiğini söyledi. Kozan, “Pandemiden sonra yavaş yavaş normale dönüyoruz. Vatandaşlar çektikleri kredileri ödemeye başladı. Bundan dolayı nakit sıkıntısı da yaşanmaya başladı. Altın fiyatlarının yıl sonuna kadar daha da artacağı söyleniyor. Düğüncüler eskisi kadar altına rağbet göstermiyor. Birer alyans, bir kolye, hafif ağırlıkta bilezikle işini görüyor. Artıştan dolayı kimisi düğünlerini erteledi. Şu dönemde nikahı kıyılmış olanlar evleniyor, diğerleri de daha çok erteliyor.” dedi.

“ZAMANINDA ÇEYREK ALTIN TAKANLARA

ŞİMDİLERDE GRAM ALTIN TAKILIYOR”

Sarraf Kozan, “Zamanında çeyrek altın taktıkları için çeyrek altın bekleyenler oluyor ama bazı durumlarda çeyrek altının karşılığı olarak gram altında takanlar oluyor. Vatandaşların bütçeleri gram altına yetmeyebiliyor. Böyle durumda yarım gram altın öneriyoruz. Şimdilerde yarım gram altınlarda bir revaç söz konusu. Takı takacak olan kişi paranın dışında bir şey takmak istiyor. Hal böyle olunca yarım gram altına da yönelen oluyor.” diye konuştu.

SAHTE ALTINA DİKKAT

Sarraf Kozan, altın fiyatlarının yükselmesiyle düğünlerde sahte altın kullanımının da artacağını kaydederek, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Altında yükseliş sürüyor. Gram altın için 450 lira olacak diyenler var. Süreçte oraya doğru gidiyor. Şu dönemde altın alan zarar etmez. Altın güvenilir bir liman. Altın fiyatlarındaki artıştan dolayı sahte altına da talep arttı. Önceden bir düğünde bir veya iki tane sahte gram altın çıkarken, şimdilerde sahte altın sayısı da artabiliyor.”