Droneli denetimde hatalı sürücülere ceza yağdı

Emniyet Genel Müdürlüğünün "Trafik kazalarını önleme planı" kapsamında Aydın polisi, şehirlerarası yollarda drone ile denetim gerçekleştirdi.

Aydın'da İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerince İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Trafik Kazalarını Önleme Planı" çerçevesinde ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının azaltılması için Aydın-Muğla karayolunda drone destekli denetim yapıldı.

Aydın'da trafik ihlali yapanlar drone ile tespit edildi. Durdurulan sürücülere ceza yağdı. Denetimler sırasında emniyet şeridi ihlali yapan, kırmızı ışıkta geçen sürücülere 235 lira, emniyet kemeri takmayan ve cep telefonu kullanan sürücülere ise 108 lira para cezası kesildi.

Kırmızı ışıkta geçtiği için polis tarafından durdurulduğunu belirten sürücü Kaan Kahramanoğlu, “Polisler trafik kurallarına çok dikkat ediyor. Hatalı sürücüyü affetmiyor. Bundan sonra ışıklardan geçerken can güvenliğimiz ve maddi anlamda daha dikkatli olacağız” dedi.

“HER GÜN ŞOK DENETİM YAPILACAK”

Denetimlere katılan Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Komiser Yardımcısı İbrahim Tosun, “Drone uygulaması ile amacımız kırmızı ışık, emniyet kemeri, şerit ihlali yapan ve direksiyon başında telefon kullanan sürücüleri tespit edildi. Trafik kazaların önüne geçmek için drone destekli yapmış olduğumuz bu uygulama kapsamında ihlal yapan araçları trafik ekibimiz durdurup, cezai işlem uygulayıp ayrıca sürücüleri bilgilendiriyoruz. Arkadaşlarımız şok uygulama şeklinde yeri ve saati belli olmadan kentin farklı noktalarında denetlemelerini yapıyorlar. Her gün Aydın’ın farklı bölgelerinde denetimlerimiz devam edecek. Bütün sürücüleri hem kendi can güvenlikleri hem de diğer vatandaşların can güvenliği için trafik kurallarına uymaya, emniyet kemerlerini takmaya davet ediyoruz” diye konuştu.