Dr. Karagözlü: Şiddet kol geziyor

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, sağlık kuruluşlarında günde ortalama 30 şiddet vakasının yaşandığını belirterek, “Şiddet kol geziyor. Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası bir an önce çıkarılmalı” dedi.

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, sağlık kuruluşlarında günde ortalama 30 şiddet vakasının yaşandığını kaydederek, yetkilileri gerekli önlemleri almaya çağırdı.

Aydın Sağlık Platformu üyeleri, sağlık çalışanlarına karşı gerçekleştirilen şiddete dikkati çekmek ve yetkililerden taleplerini dile getirmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Atatürk Kent Meydanı’ndaki basın açıklamasında sağlık çalışanları adına konuşan Aydın Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü, şiddet nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarına dikkati çekerek, siyasal iktidarın sağlıkta şiddeti önleme adına hiçbir adım atmadığını savundu.

16 yıldır şiddet olaylarında belirgin bir artış gözlemlendiğini vurgulayan Karagözlü, “Şiddeti doğuran nedenlerin en başında yanlış sağlık politikaları ve uygulamaları gelmektedir. İş yoğunluğu, personel yetersizliği, uzun kuyruklar ve beklemeler, hastaya yeterli süre ayrılmaması, sağlık sistemindeki aksaklıkların çalışanlara fatura edilmesi, güvenlik önlemlerinin yetersizliği bu artışta önemli rol oynamaktadır” dedi.

“KENDİMİZİ GÜVENDE HİSSETMİYORUZ”

Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakasının yaşandığını kaydeden Karagözlü, “Kayıt dışı şiddet vakaları olduğunu da düşünecek olursak durum gerçekten çok vahimdir. Özellikle acil servisler, şiddetin kol gezdiği, sağlık çalışanlarının kendilerini emniyette hissedemediği, sağlık hizmetini güvenli ortamlarda veremedikleri yerler haline gelmiştir” görüşlerini aktardı. Vatandaşların en önemli insan hakkı olan sağlık hakkını korumaya çalışan tüm sağlık çalışanlarının mesleklerini güvenli ortamlarda gerçekleştirmesinin sağlanması gerektiğini anlatan Karagözlü, Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası’nın bir an önce çıkmasını istedi. Güvenli ve huzurlu bir ortamda sağlık hizmeti sunmak istediklerini belirten Karagözlü, 17 Nisan’ın da ‘Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ ilan edilmesini talep etti. Basın açıklamasına katılanlar, sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin mesajlar içeren dövizler taşıdı.