DP Lideri Uysal: Açmaza düşünce Menderes’ten bahsediyorlar

Demokrat Parti’nin (DP) kuruluşunun 74’üncü yıldönümü nedeniyle Aydın’da düzenlenen programda konuşan DP Lideri Gültekin Uysal, “Bugünkü iktidar sahipleri, ne zaman meşruiyet kaygısıyla açmaza düşseler Menderes’ten bahsederler” dedi.

DP’nin kuruluşunun 74’üncü yıldönümü nedeniyle Aydın Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenlendi. DP Aydın İl Başkanı Serhat Emanet, toplantının başlangıcında kısa bir selamlama konuşması yaptı. Daha sonra kürsüye çıkan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Bugünkü iktidar sahipleri, ne zaman meşruiyet kaygısıyla açmaza düşseler Menderes’ten bahsederler. Demokratlardan, Demokrat Parti’den bahsederler. AK Parti iktidarı kendine yüksek gelir ve itibar uygun görürken, milleti orta gelir tuzağına ve tasarrufa mahkûm etti” sözleriyle iktidarı hedef aldı.

“GELECEĞİMİZ GÖÇÜP GİDİYOR”

Demokrat Parti’yi kuran isimlerin ‘Yeter söz milletindir’ düsturuyla yola çıktığına dikkati çeken Uysal, tek parti döneminde yaşanan siyasi ve sosyal olayları anlattı. Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki tek parti dönemiyle, AK Parti iktidarının benzerlik gösterdiğini savunan Uysal, “Farklı mı ki bugün yaşadıklarımız? Şöyle bir tahlil etsek yine bir keyfi yönetim, yine şahsi iradesini, devlet iradesine dönüştürmüş, kendi kaderini, devletin kaderiyle aynîleştirmiş bir iktidar anlayışıyla karşı karşıyayız. Emin olun ki, bahsettiğimiz dönemleri aratacak bir safahat ve şatafat dönemi. Artık memlekette beyin göçünü konuşmuyoruz, geleceğimiz göçüp gidiyor. Henüz birkaç gün önce gencecik kızımız. Cebinde bir lira, kıydı canına. Hazreti Ali, ‘Aç kalmak, alçalmaktan iyidir’ diyor ya, işte bu gençlerimiz alçalmaktansa aç kalmayı göze alarak onurlu bir miras bırakıyor bizlere” diye konuştu.

Mevcut siyasi iktidarın milletin dertlerine kayıtsız kaldığını öne süren Uysal, ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ anlayışının ‘İktidarı yaşat ki, insan yaşasın’ anlayışına dönüştürüldüğünü iddia etti.

“ÇILGIN PROJELERİ DEMOKRASİYDİ”

Demokrasi ve kalkınma temelinde yapılan her araştırmanın DP’yi kuran isimleri nirengi noktası kabul ettiğini aktaran Uysal, şöyle devam etti: “Bugünkü iktidar sahipleri, ne zaman meşruiyet kaygısıyla açmaza düşseler Menderes’ten bahsederler. Demokratlardan, Demokrat Parti’den bahsederler. Ama icraata gelince Yassıada’yı bile bir rant anlayışını yansıtırcasına, Yassıada’yı yasıyla baş başa bırakması gerekenler, maalesef oraya da bu anlayışımızı reddedercesine müdahalede bulundular. Bugün Demokrat Parti olarak bize bırakılmış mirası yağmalamak adına bu sonradan demokrasiyi keşfedenler, bu büyük geçmişi de yağmalamaya çalıştılar. Bize bırakılan bu büyük mirasla ortaya konulan hedeflere yürümek mecburiyetindeyiz. Bugün yeniden hürriyeti, yeniden demokrasiyi, hukuk düzenini her şeyin merkezine koymak gerçeği ortada duruyor. Bunlar olmadan kalkınma olmuyor. Refah, bir temenniden öteye gitmiyor. İşte bu bilinçle 74 sene önce milletin yükselme hedefine bir teklif getirenlerin çılgın projesi demokrasiydi, adaletti, hürriyetlerdi. Biliyorlardı ki, bu değerler olmadan, taşıma suyla değirmen dönmeyecek. Yayımladıkları Hürriyet Misakı bize bugün de yol gösteriyorlar.”

“TASARRUFA MAHKÛM ETTİLER”

“AK Parti iktidarı kendine yüksek gelir ve itibar uygun görürken, milleti orta gelir tuzağına ve tasarrufa mahkûm etti” diyen Uysal, 1 Aralık 2019’da Ankara’da gerçekleştirdikleri DP Temsilciler Meclisi toplantısının ardından ülke sorunlarına ilişkin çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaştıklarını sözlerine ekledi.

Uysal’ın konuşmasının ardından geçmişte Doğru Yol Partisi Genel Sekreterliği yapan Doç. Dr. Serhan Yücel, bir sunum gerçekleştirdi.

Programa, DP Genel Başkan Yardımcıları, il ve ilçe başkanları, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, önceki dönem Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, önceki dönem Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran ve partililer katıldı.