Cumhuriyet kazanımları fotoğraflarla anlatıldı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Aydın Şubesi ile Efeler Belediyesi işbirliğiyle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ fotoğraf sergisi açıldı. Sergilenen 50’yi aşkın fotoğrafla Cumhuriyet kazanımlarına vurgu yapılıyor.


ADD Aydın Şubesi ve Efeler Belediyesi’nin işbirliğiyle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle konferans ve sergi düzenlendi.

Millî Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte, Adnan Menderes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Günver Güneş, ‘Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin’ konulu bir konferans verdi. Konferansı Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda konuk izledi.

Konferansın ardından, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen serginin açılışı yapıldı. Serginin açılış kurdelesini Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, ADD Aydın Şube Başkanı Dr. Müslime Güneş ve konuklar birlikte kesti.

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkının verildiğini kaydederek, bunun Cumhuriyet Türkiyesi’nde gerçekleşen önemli devrimlerden biri olduğunu ifade etti. Pek çok Batı Avrupa ülkesinden önce Türkiye’de bu adımın atıldığını vurgulayan Özakcan, kadınların bu önemli gününü kutladı.

“ZİHNİYET DEVRİMİ”

ADD Aydın Şube Başkanı Müslime Güneş de 50’nin üzerinde fotoğrafın sergilendiğini ifade ederek, “Cumhuriyet’in ilklerini oluşturuyor. Cumhuriyet, büyük bir zihniyet devrimi. Kadınlara getirdiği kazanımlar çok çok önemli. Dünyada ilkleri oluşturuyor. Bununla birlikte, Türk devrimi, gerek Medeni Kanun’la gerekse de siyasi kazanımlarla birlikte kadına insan haklarını sağlıyor” dedi. Serginin açılmasında ADD Aydın Şube Gençlik Kolları’nın büyük katkısı olduğunun altını çizen Güneş, “Efeler Belediyesi de sağ olsun, sergileme olanağı sağladı, kentte bir farkındalık yaratmada rol oynayacaktır bu fotoğraflar. Bir zihniyet ve kültür devrimi olan Türk devrimi bu anlamda kadına gerçek hak ettiği yolu açmıştır. 5 Aralık’ta açılması da bir toplumsal mesaj. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı pek çok Avrupa ülkesinden önce verildi. Bir ülkenin gelişmişlik seviyesini görebilmek için kadının sosyal statüsüne bakmak lazım” ifadelerini kullandı.