"Cumhuriyet'in avukatlarıyız"

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, hiçbir gücün önünde eğilmediklerini ve eğilmeyeceklerini belirterek, “Biz, karanlığı aydınlığa çeviren ışık olan Cumhuriyet’in avukatlarıyız” dedi

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, meslektaşlarıyla birlikte, avukatların son günlerde maruz kaldığı olaylarla ilgili basın açıklaması yaptı. Aydın Adliyesi önünde gerçekleşen basın açıklamasına, avukatlar, cübbelerini giyerek katıldı.

Avukatların uğradığı saldırılardan söz eden Bozkurt, Trabzon, Adana, İstanbul, Antalya, Bursa, Ankara ve Aydın’da pek çok avukatın şiddetle karşı karşıya geldiğini belirtti. Yaşanan saldırıların savunma makamına yönelik eylemlerden yalnızca birkaçı olduğunu vurgulayan Bozkurt, Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran’a saldırılması olayında olduğu gibi, bazı saldırıların faillerinin bizzat yargı mensupları olduğunu dile getirdi.

İstanbul Barosu’na kayıtlı Avukat Gökhan Vural Arı’nın ekonomik sıkıntılar nedeniyle birkaç gün önce intihar ettiğini anımsatan Bozkurt, yetkililerin, özellikle stajyer ve genç avukatların sorunlarına kulak tıkadığını savundu. Avukat sayısındaki artışın, hukukçuları zor koşullarla yüz yüze bıraktığını aktaran Bozkurt, hukuk fakültelerinin sayısının azaltılması talebini yineledi.

‘GÖREVDEN ALIN’ ÇAĞRISI

İstanbul Barosu’na kayıtlı Avukat Ömer Kavili’nin duruşma sırasında hakimle yaşadığı tartışma nedeniyle gözaltına alınarak tutuklandığını söyledi. Kavili’nin ertesi sabah adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla salıverildiğini belirten Bozkurt, “Haklarında soruşturma izni alınması yasal zorunluluk olduğu halde, Avukatlık Kanunu’nun 58 ve 59’uncu maddeleri bizzat Cumhuriyet Savcısı ve Sorgu Hakimi tarafından çiğnenerek bu garabete, hukuksuzluğa ve kepazeliğe maruz bırakıldı. Ömer Kavili, yasaya aykırı emirle duruşma salonundan çıkarılırken hakimin önünde darp edildi” ifadelerini kullandı. Kavili’nin yalnızca savunma görevini yerine getirdiği için tutuklandığını aktaran Bozkurt, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na ve Adalet Bakanı’na olayla ilgili Cumhuriyet Savcısı ve Sorgu Hakimi’ni görevden almaları çağrısında bulundu.

“ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bağımsız savunma mücadelesini sürdüreceklerini kaydeden Bozkurt, “Bugüne kadar korkunun esiri olmadık, olmayacağız. Kimsenin, hiçbir gücün önünde eğilmedik, eğilmeyeceğiz. Tarih boyunca köle kullanmadığımız gibi efendi de kabul etmedik, yine etmeyeceğiz. Biz, karanlıkları aydınlığa çeviren ışık olan Cumhuriyet’in avukatlarıyız. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Cübbelerimizde düğme yokken, hiç kimsenin ilik açmasına müsaade etmeyeceğiz. Cübbesini iliklemek için kıvranan yargı mensuplarının düğme arayışlarına asla saygı duymadık, duymayacağız” ifadelerini kullandı.