Coğrafi işaretli ürünler daha çok talep görüyor

Ege İhracatçı Birlikleri ve Aydın Ticaret Odası işbirliğiyle kuru incir ihracatçılarının ve aracı tüccarların sezon öncesi sorunlarını görüşmek amacıyla Kuru İncir Komitesi’nin üçüncü toplantısı Aydın’da yapıldı. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, coğrafi işaret tescilli ürün Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 45 daha fazla talep gördüğünü söyledi.Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu kararıyla oluşturulan Kuru İncir Komitesi, kuru incir sezonu öncesi sektör temsilcileriyle Aydın Ticaret Odasında bir araya geldi. Borsa ve oda başkanları, kuru incir ihracatçıları, aracı tüccarların katıldığı toplantıda sektörün sorunları ele alındı.

Aydın incirinin 2016 yılında Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescilini aldığını ifade eden TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, “İncirin coğrafi işaret tescilinin ardından raf fiyatı arttı. Raflardaki fiyatlarının artmasıyla bizim ihracatçımızın ürün sattığı yurt dışındaki toptancının kazancına endeksli olarak yansıyacağını beklemek hata olur. İncir dünyanın her yerine gönderiliyor. Kendi stratejik ürünümüzün asıl değerini kendimiz belirleyebilmemiz için Avrupa Birliği coğrafi işareti kullanımını yaygınlaştırmalıyız. Avrupa Birliği’nde yapılan anketlerde tüketiciler coğrafi işaret tescilli işaretlere yüzde 45’e kadar daha çok talep bulunuyor. Markanızın üstüne o hologramı koyarsanız diğer pakete göre yüzde 45 daha fazla ücret kazanır. O zaman bizim bu kazancı ülkemizi kazandırmamız lazım” dedi.

AB coğrafi işaret tescilli Gaziantep baklavası, Aydın inciri ve Malatya kaysısına ilaveten 6 ürünün daha yolda olduğunu dile getiren Ülken, “Coğrafi ürün sayısı acısından büyük bir handikabın içindeyiz. Yunanistan’ın AB’de coğrafi işaret sayısı 114, Fransızların 200’ün üzerinde, İtalyaların 300’ün üzerinde. Bizde ise sadece 3 tane. Hal böyle olunca biz, gerekli bakanlıklarla görüşmeleri yaptık. Önümüzdeki süreçte Avrupa Birliğindeki zincir mağazaların raflarına direkt devlet eliyle gireceğiz. İncire bütün sektör sahip çıkmalı. Bu ürünle birlikte kazanıp kalkınmayı sağlayacağız” diye konuştu.

Aydın Ticaret Odası Uzmanı İknur Annıak, coğrafi işaretli ürünler hakkında bilgi verdi.

Toplantıya TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Işık, Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, Tariş İncir Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bircan, Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, ihracatçılar ve tüccarlar katıldı.