Çocuk İzlem Merkezi açıldı

Çocuk İzlem Merkezi’nin 32’ncisi Aydın’da törenle hizmete açıldı. Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’ ne bağlı Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bünyesinde istismara uğrayan çocuklara bilinçli ve etkin bir şekilde müdahale edilmesi amacıyla Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) açıldı.

Merkezde, istismara uğrama şüphesi altındaki mağdur çocukların tıbbi müdahale, ifade alma, adli muayene ve diğer her türlü soruşturma işlemlerinin tek merkezde yapılacak.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğu, İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ferdi Güneş tarafından Çocuk İzlem Merkezi’nin açılışı yapıldı. Vali Köşger izlem merkezini gezerek İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz’dan bilgi aldı.

Çocuk izlem merkezinde Cumhuriyet Savcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aydın Barosu Başkanlığının iş birliği ile hizmet verilecek.

Çocuk İzlem Merkezi’nin talep edilen çok önemli bir ihtiyaca cevap vereceğinin altını çizen Vali Köşger, “Çocuk İzlem Merkezlerinin 32’ncisini Aydın’da açmış bulunuyoruz. Geç kalmış bir uygulama. Geç oldu ama temiz ve güzel oldu. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çok önemli bir ihtiyaca cevap verecek bu merkez. Gönül bu tür vakaların yaşanmasını istemiyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde masum çocukların bu tür hadiselere maruz kalmasını arzu etmiyoruz. Ancak ortada bir realite var. Tüm dünyada bu tür vakalar yaşanıyor. Bu travmaya maruz kalan çocukların bunu en kısa ve iyi koşulda atlatmaya ihtiyacı var. Bu merkezde çocuklarımızın ikinci, üçüncü örselenmeye maruz kalmadan tek seferde anında ilgili birimlerin hepsi burada yer alacak ve çocuğumuz bir daha işlemlere maruz kalmayacak. Asla ikinci bir şekilde rahatsız edilmeyecek. Son derece rahat, modern bir tesis ortaya çıkarılmış” dedi.

“ÇOCUKLAR TRAVMA YAŞAMAYACAK”

ÇİM kurulmadan önceki basamakları anlatan Aydın İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz ise, “Bu merkez kurulmadan önce çocuğumuz adli vaka yaşadıktan sonra sağlık kontrolünden geçip polis veya jandarma nezaretinde bir defa ifadesi alınıyordu, daha sonra savcılık süreci oluyordu. Bize gelip hastanelerimizde muayenesi gerçekleştiriliyordu ve mahkeme süreci başlıyordu. Yani çocuk 4-5 defa üst üste bu travmayı maalesef yaşıyordu” ifadelerini kullandı.

TEK MERKEZDEN BÜTÜN İŞLEMLER YAPILACAK

ÇİM sayesinde tek merkezde ve bir defa çocuğun dinleneceğini kaydeden Yavuzyılmaz, “Çocuk bir daha bir yere gitmeyecek. Çocuk bir daha aynı travmayı yaşamayacak. Burada ağırlıklı olarak Sağlık Bakanlığı personelimiz olmakla birlikte emniyetten, barodan, savcılığımızda ve Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzden temsilciler olacak. Personellerimiz alanında uzman olmakla birlikte ÇİM ile ilgili tekrar eğitim aldılar. Merkeze gelecek olan çocuklar için ayrı bir giriş kapısı yaptık. Sivil ekipler eşliğinde merkezimize gelen çocukları hiç kimse görmeyecek. Tek bir noktadan bütün işlemler yapılıp bir daha çocuk rahatsız edilmeyecek” dedi.

Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ferdi Güneş, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın her türlü tehlikeden korunarak bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı, eğitimli ve topluma yararlı bireyler olarak sosyal hayatta yerlerini almaları temel hedeflerimizdir. Bu açtığımız merkezde adli ve tıbbi işlemler bu alanda eğitimli kişilerden oluşan bir ekiple tek seferde yapılması sağlanacaktır” diye konuştu.

ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE YATAK KAPASİTESİ 11’E ÇIKARILDI

Ayrıca Vali Köşger, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde, mevcut 6 yataklı Çocuk yoğun bakım ünitesine ek olarak yapılan 5 yataklı modern yoğun bakım ünitesi ile, yatak kapasiteleri yaklaşık yüzde yüz oranında artıran 2.düzey Çocuk Yoğun Bakım ünitesinin açılışını da yaptı.

Çocuk yoğun bakım ünitesinin yatak kapasitesinin 11’e yükseldiğini ifade eden Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Güneş, “Ayrıca hastanemiz bünyesinde 27 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım ve 5 yataklı Genel Yoğun Bakım hizmet vermektedir. Hizmete giren yoğun bakım ünitelerimiz hastalarımızın il dışına sevklerinin azalmasına ve aynı zamanda il dışından sevk gelenlere de nitelikli sağlık hizmeti almalarına katkıda bulunacaktır” diye konuştu.