Çiftçilerin seçim heyecanı

Efeler Ziraat Odası’nın seçimli olağan genel kurulunda mevcut Başkan Mehmet Kendirlioğlu’nun mavi listesiyle, Ziraat Odası Meclis Başkanı Bayram Er’in beyaz listesi yarışıyor.

Efeler Ziraat Odası’nda seçimli olağan genel kurul heyecanı yaşanıyor. 14 bin üyeye sahip olan odada, 84, delege yeni yönetim kurulunu belirlemek üzere sandığa gitti.

Efeler Ziraat Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen genel kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Divan Başkanlığına Karacasu Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç seçildi. Açılış konuşmasını yapan Efeler Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, genel kurulun Aydın’a ve Efeler’deki çiftçilere hayırlı olmasını diledi. Aydın’ın tarım kenti olduğuna dikkati çeken Kendirlioğlu, ilçe nüfusunun yüzde 30’unun tarım alanında çalıştığı bilgisini verdi.

Başkan Kendirlioğlu’nun konuşmasının ardından Efeler Ziraat Odası Genel Sekreteri Zeki Sarıoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın mesajını okudu. Ziraat Odası’nın 2015 – 2018 dönemine ilişkin faaliyet raporu da Genel Sekreter Sarıoğlu tarafından üyelere arz edildi.

“YÖNETEMİYORSA YENİLERİ GELECEK”

Efeler Ziraat Odası Meclis Başkanı ve beyaz listeyle yönetim kuruluna talip olan Bayram Er, yaptığı konuşmada, projelerini anlatarak, mevcut yönetime eleştirilerde bulundu. Seçilmeleri halinde oda çalışanlarının kendi görevleriyle ilgileneceğini belirten Er, “Ziraat Mühendisi çiftçiyle ilgilenecek, muhasebeci muhasebeci olacak. Diğer personellerimiz görevleri neyse onların dışına çıkmadan, delegelerin, meclisin, yönetimin üstüne çıkmadan çıkmayacak. Delegenin ve meclis üyelerinin üstüne kimsenin çıkmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu kurumu seçimle gelen arkadaşlarımız yönetecek. Seçimle gelen arkadaşlarımız yönetemiyorsa yerine yenileri gelecek” dedi.

"BİNA KÜÇÜK GELİYOR

Yönetim Kurulu toplantılarının ayda 4 defa yapıldığını hatırlatan Er, “İki toplantı burada oluyorsa, iki toplantı da mahallelerde olacak. Hizmeti çiftçinin ayağına götüreceğiz. Sorunları ortak paylaşacağız. En önemli konulardan birisi odamızın hizmet binası sıkıntısı. Artık küçük geliyor. Yıllar önce alındı ama şu anda işlevini görmez hale geldi. Bize yeni bina lazım.

Yeni dönemde eğer seçilirsek meclis üyeliğinde kesinlikle sınırlama yoktur. Yönetim kurulu üyeliklerine iki dönem şartı getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“KENDİ KENDİNİ ELEŞTİRDİ”

Bayram Er’in eleştirilerine yanıt vermek üzere kürsüye gelen Kendirlioğlu, “Bayram Başkanımızı dinledik. Kendisi şu anda Meclis Başkanımız. Arkadaşımız öyle bir konuşma yaptı ki, sanki buralarda hiç görev almamış, yeni delege gibi çalıştı. Kendisi 7 sene 9 ay Meclis Başkanlığı yaptı. Kendisi Meclis Başkanı iken bu tür sorunları bilmiyordu da şimdi mi gündeme getirdi? Kendisi 8 senedir bu eleştirileri yönetim kuruluna aktarmadı. Demek ki, 8 sene, vazifesini yapmamış. Kendi kendini eleştirdi arkadaşımız” dedi.

“Hizmetleri ve kaliteyi bina yapmıyor. Yöneticiler ve çalışanlar yapıyor” diyen Kendirlioğlu, yeni bina için yaptıkları çalışmaları da anlattı.

“BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR”

Jeotermal konusuna da değinen Kendirlioğlu, “Bu konuda ciddi bir bilgi kirliliği var. Üreticilerimizden de yoğun şikayet geliyor. Bizim amacımız, bilgi kirliliğini gidermek. Bu da valilik – üniversite ve belediye işbirliğiyle rapor hazırlanması yoluyla mümkün olur. Bunun için çalışacağız” diye konuştu. Bayram Er’in dile getirdiği “iki dönem” kuralı hakkında da konuşan Kendirlioğlu, “İki dönem şartı daha önce vardı ama mahkeme bunu kaldırdı. Hiçbir arkadaşımız mahkemeden ve kanundan üstün değil” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından program, rapor ve bütçe oy birliğiyle kabul edildi, yönetim ve denetim kurulunun çalışmaları da oy birliğiyle ibra edildi. İncirliova Ziraat Odası Eski Başkanı İhsan Ayaydın, Efeler Ziraat Odası Genel Sekreteri Zeki Sarıoğlu’na çalışmalarından ötürü altın armağan etti. Daha sonra gündemin seçim kısmına geçildi.