Çiftçiler ‘tarım paketi’ istiyor

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, koronavirüsle mücadele döneminde hemen her sektörle ilgili destek paketi açıklandığını ancak tarım konusunda böyle bir adım atılmadığını belirterek, tarım sektörü için de paket açıklanmasını talep etti.

Efeler Ziraat Odası yöneticileri, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Koronavirüs salgını nedeniyle az sayıda kişinin katıldığı törende, sosyal mesafe ve maske kuralına da dikkat edildi.

Çelenk sunumunun ardından açıklamalarda bulunan Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Bunlar sembolik günler. Normal şartlarda çiftçilerimiz 365 gün çalışıyor. Onların günü olmaz diye düşünüyorum. Onların günü her gün. Çünkü onlar üretiyor. Ülkemizi, dünyamızı doyuruyor. Koronavirüs salgınından bu yana özellikle tarımın ne kadar önemli olduğunu, üretimin ne kadar önemli olduğunu net olarak dünyamız ve ülkemiz gördü” dedi.

Tarımın çok önemli bir meslek grubu olduğunu vurgulayan Kendirlioğlu, şöyle devam etti: “Çiftçilerimiz meslek grubu olarak sağlıkçılarla beraber en önde geliyor. Özellikle şunu belirtmekte yarar var: üreticinin desteklenmesi gerektiğini söylüyoruz. Hele bu zor günlerde, çiftçimizin desteğe ihtiyacı var. Desteklerin zamanında yatırılmaya ihtiyacı var. Yoksa üretimle ilgili sıkıntılar olabilir diye düşünüyoruz. Artık gerek oteller, gerek işyerleri restoranlar, alışveriş merkezleri ve lokantalar çiftçilerimizin ürettiğini tüketen yerler. Buraların kapalı olması arz ve talepteki dengeyi maalesef bozmuş durumda. Üreticimiz bir önceki yıl gibi yine üretmeye devam ediyor. Satışla ilgili bazı sıkıntılar meydana geliyor.”

“LÜKSE DEĞİL, GIDAYA KOŞTULAR”

Belediyelerin pazarlarla ilgili almış olduğu kararlar sonucunda üretimden tüketime gitmeyle ilgili sıkıntılar yaşandığını kaydeden Kendirlioğlu, “Aydın olarak düşündüğümüzde Salı ve Cumartesi pazarlarımız kapatıldı. Tabii bu sonuç itibarıyla sağlıkla ilgili bir karar. Bunu da saygıyla karşılıyoruz. Ancak insanlarımızın gıdaya, tüketmeye ihtiyacı var. Hayat devam ediyor. Hayat devam ederken de üreticilerimizin üretmesi gerekiyor. İlk sokağa çıkma yasağında insanlar ne cep telefonuna koştu, ne lüks tüketim mallarına koştu, ne altına akçeye koştu. Nereye koştu? Gıdaya koştu. Gıdanın ne kadar önemli olduğu, gıdayı üreten insanların yaptığı mesleğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı” diye konuştu.

“SIKINTI GİDERİLMELİ”

Raftaki ürünlerin önceki sezondan olduğunu söyleyen Kendirlioğlu, “Bu ürünleri yerine koyamazsak önümüzdeki yıl büyük sıkıntılarla karşı karşıya gelebiliriz. Öyle bir durum var şu anda. Üreticimiz ‘kazanamıyorum’ diye feryat ediyor. Ama tüketicilerimiz de ‘çok pahalı yiyoruz’ diye feryat ediyor. Arada bir sıkıntı var. Bunun giderilmesi gerekiyor. Devletimizden ve belediyemizden bununla ilgili yardımlar talep ediyoruz. Bu kötü günlerin bir an önce geçmesini istiyoruz. Her türlü sektörde paket açıklandı ama tarımla ilgili net bir paket açıklanmadı. Hükümetimizden, devletimizden bu şekilde bir paket açıklanmasını talep ediyoruz. Çiftçilerimizin moral ve motivasyonu anlamında da bu çok önemli ve değer verdiğim bir konudur” değerlendirmesinde bulundu. Oda yöneticileri, buradaki törenin ardından Işıklı ve Kadıköy’de çiftçi ziyareti yaptı. Törene, Efeler Ziraat Odası Meclis başkanı Mustafa Çıldır ve yöneticiler katıldı.