Çerçioğlu, Tariş alanı projesini anlattı

Kuşadası’ndaki Tariş alanı projesiyle ilgili eleştirilere yanıt veren Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu, “AVM, konut ya da otel yapmıyorum. Belediyenin yapacağı kültür merkezinde nerede rant var? Büyükşehir’in hizmet yapmasını hazmedemiyorlar” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası’nda belediyece kamulaştırılan Tariş alanında yaşama geçirilmesi planlanan projeyle ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi. Söz konusu alana alışveriş merkezi, konut ya da otel yapmadığını, bu bölgenin Kuşadası halkının yaşam alanı olacağının altını çizen Çerçioğlu, “Belediyenin yapacağı kültür merkezinde nerede rant var. Büyükşehir’in hizmet yapmasını hazmedemiyorlar?” dedi.

Makamında kabul ettiği basın mensuplarına, Tariş alanında hayata geçirilmesi planlanan yatırımla ilgili açıklamalarda bulunan Çerçioğlu, “Kuşadası’nın merkezinde çok ciddi bir otopark ihtiyacı var. Yazın bildiğiniz gibi Kuşadası’nın en büyük sorunu otopark. Çünkü nüfusu bir milyonu buluyor. Kurban ve Ramazan bayramları ile diğer tatil günlerini hiç saymıyorum. O zaman bir buçuk milyona dayanıyor” diye konuştu.

“ANITLAR KURULU, ONAY VERDİ”

Söz konusu alanın ilçenin tam merkezinde olduğunu ve turizm imarına sahip olduğunu anlatan Çerçioğlu, şöyle devam etti: “Yani otel yapılacaktı buraya. Yaklaşık 11 dönümlük bu araziyi kamulaştırdık. Sonra sandık koyduk. Sonuçta ben burayı kendi cebimden kamulaştırmadım, Aydın’ın bütün ilçelerinden herkes oraya tatile geliyor. Vatandaşa sorduk, ‘Ne istiyorsunuz?’ diye. İnsanlar, otopark, kültür merkezi, çay – kahve içilebilecek yerler, yürüyüş yolları, kent meydanı dedi. Biz de bunları topladık. Aklın yolu birdir. Yeraltında otopark yapılması gerektiğini düşündük. Vatandaşla aynı düşüncedeyiz. Yeraltında yaklaşık 300 araçlık otopark planladık. Hemen giriş kısmında 2 bina var. Bunlar tescilli. Tescilli bina olduğu için yıkmamız söz konusu değil. Tescilli bina olduğu için bütün projeniz mutlaka Anıtlar Kurulu’ndan geçmek zorunda. Biz projemizi sunduk. Anıtlar Kurulu, projeyi inceledi, uygun gördü. Şu anda yapılacak projede, aynı Atatürk Kent Meydanı gibi yaklaşık 300 araçlık otopark. Üstündeki binalar tescilli olduğu için restorasyonu yapılacak.”

“11 DÖNÜMDE 550 METREKARE”

Kuşadası’nda kültür merkezine ciddi anlamda gereksinim olduğunu, bununla birlikte ASKİ ile Büyükşehir Belediyesi Denizcilik Daire Başkanlığı için binaya ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Çerçioğlu, “Peki, bunu nasıl yapıyoruz? Bu arazide tabanda yüzde 60 inşaat hakkımız varken biz yüzde 5 yapıyoruz. 550 metrekare tabanda bina oturtturuyoruz. Yaklaşık 11 dönümde 550 metrekare. Arazi dikdörtgen biliyorsunuz. Bunun en sonuna dayadık bunu da. Diğer taraf komple, yeşil alan, yürüyüş yolları, banklar ve insanların spor yapabilecekleri alan olacak. Yaklaşık 11 dönümde 9 buçuk dönüm yeşil alan” görüşlerini dile getirdi.

“GİZLİ SAKLI BİR ŞEY YOK”

Söz konusu alanın “ranta açıldığı” iddialarına tepki gösteren Çerçioğlu, şunları kaydetti: “Belediyenin yapacağı kültür merkezinde nerede rant var? Otoparkı yerin altında yapmayayım da nerede yapayım? Otel yapmıyoruz, rant nerede ben anlamadım? Kültür merkezinde rant mı olur? Büyükşehir’in hizmet yapmasını hazmedemiyorlar. Bu proje tescilli. İsteyen gider, Anıtlar Kurulu’ndan da görebilir. Gizli saklı bir şey yok. AVM, konut, otel yapmıyorum. 26 milyon lira verip de kaç belediye başkanı yeşil alan yapar? AK Parti belediyelerine baktığımız zaman, AVM yapıyorlar.”