Çerçioğlu'ndan şeffaf siyaset çağrısı

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, siyasetçilerin, göreve gelmeden önceki mal varlıklarıyla göreve geldikten sonraki mal varlıkları arasındaki artışı açıklamaları gerektiğini söyledi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar’ı makamında kabul etti.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Çerçioğlu, AYBA’nın evde sağlık hizmetleriyle ilgili, “Bir yıl önce Sağlık İl Müdürlüğü, hiçbir eksiğimiz olmadığı için bakanlığa şu soruyu sormuş: Ruhsatı Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne mi verelim? Yoksa bir şirkete mi verelim? Eğer sen bu soruyu soruyorsan, ilkokul üçüncü sınıf sorusu bu. Böyle yazıldıysa bakanlığa eksik olmadığı ortada. Hiçbir eksikliğimiz olmadı. Vatandaşlarımız çok zor durumda. Hava şartları zor. Bir an önce ruhsatın verilmesi gerekir. Herhangi bir eksiğimiz yok. Yanlıştan bir an önce dönülmeli. Sağlığın siyaseti olmaz. Bürokraside zaten siyaset olmaz” dedi.

“10 YIL ÖNCE DE SÖYLEMİŞTİM”

Başkan Çerçioğlu, Söke’deki aday tanıtım toplantısında gündeme getirdiği, ‘mal varlığı’ tartışmasına ilişkin soruya ise “Hiçbir şekilde sert ifade kullanmadım. 2002’den beri siyasetin içindeyim. O süre zarfından beri kullandığım ifadeleri kullanıyorum. İsterseniz bir daha tekrar edebilirim. Bu bir kişiye yönelik değil, benim genel fikrimdir. Milletvekilleri için de geçerli. Belediye başkanı olduğum için belediye başkanlarına söylüyorum. 10 yıl önce de söylemiştim. Şimdi de aynı şeyi söylüyorum. Bir siyasetçi, bir belediye başkanı koltuğa oturmadan önceki mal varlığıyla koltuğa oturduktan sonra geçen süre zarfında, mal varlığında, özel yaşantısında bir artış var ise bunu açıklamak zorundadır diyorum” yanıtını verdi.

“KİMSE ÜZERİNE ALINMASIN”

Çerçioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer ticaret yapıyorsanız ödediğiniz vergi, eğer ticaret yapmıyorsanız ananızdan babanızdan bir mal mülk kaldıysa onu gösterirseniz. Bunu ispatlayamıyorsanız bu yanlıştır diyorum. Bir siyasetçi, siyasete girmeden önceki mal varlığıyla siyasete girdikten sonraki mal varlığı arasında artış varsa bunun hesabını verecek. Bu kadar basit bu. Kimse üzerine alınmasın. Yaran yoksa niye gocunuyorsun?”

İSİM VERMEDEN ELEŞTİRDİ

Söke’deki parti toplantısındaki söylemlerinin herhangi bir kişiye yönelik olmadığını, genel düşüncesini ifade ettiğini belirten Çerçioğlu, “Belediyede bir kişi başkan olur. Aile fertleri belediyeye uğramaz kardeşim” sözleriyle CHP’den istifa eden Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ı isim vermeden eleştirdi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı en az yüzde 65’le kazanmayı hedeflediklerini yineleyen Çerçioğlu, oyların yüzde 100’üne talip olduklarını sözlerine ekledi.