"Çarşımız kan kaybediyor"

Aydın Ayakkabıcılar Arastası Yaşatma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Erdoğan, başta otopark olmak üzere birçok sorunla boğuştuklarını belirterek, “Çarşımız kan kaybediyor. Yetkililerden sorunlara çözüm bekliyoruz” dedi

Ayakkabıcılar Arastası Yaşatma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Erdoğan, Efeler’deki Barbaros Kapalı Çarşısı’nda yaşanan sorunlarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Büyük mağaza ve marketlerin, “büyük balık” misali, küçük esnafı yutma yarışı içinde olduğunu belirten Erdoğan, çarşı esnafı olarak, yıllardan beri otopark sorunu yaşadıklarını dile getirdi. Bedesten İş Merkezi’nin altında kapalı otopark bulunduğunu anımsatan Erdoğan, otoparka giden sokakta duraklama ve park etme yasağı olmasına karşın araçların park edildiğini, bu durumun da otoparka ulaşmayı engellediğini ifade etti.

‘MODERN OTOPARK’ ÇAĞRISI

Vatandaşların çarşıdan alışveriş etmek istediklerini ancak otopark sorunu nedeniyle gelmediklerini anlatan Erdoğan, bu sorunun çözümünün elzem olduğunu vurguladı. Zafer Meydanı’ndaki eski minibüs garajına modern otopark projesinin bir an önce yaşama geçirilmesini talep eden Erdoğan, “Maalesef çarşımız her geçen gün kan kaybediyor. Sorunlar daha da büyümeden yetkililer, harekete geçmeli” dedi. Çarşı’nın ana arterlerinin üzerininin belediye tarafından tenteyle kapatıldığını, Kasaplar Hali civarındaki ara sokaklarda ise tente olmadığını söyleyen Erdoğan, esnafın branda gererek kendi yöntemleriyle çözüm üretmeye çalıştığını aktardı.

Çarşının yakınında bulunan Pınarbaşı’nın güvenli bir alan olmaktan çıktığını savunan Erdoğan, Ticaret Lisesi civarındaki alanının el emeği ya da üretici pazarı olarak değerlendirilebileceğinin altını çizdi.

“TELEFERİK ÇALIŞMALI”

İlhami Ortekin’in belediye başkanı olduğu dönemde Pınarbaşı ile Aytepe arasına teleferik yapıldığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu teleferik, şu an maalesef çalışmıyor. Atıl vaziyette bekliyor. Teleferiğe yeniden işlerlik kazandırılmalı. Bu sayede Aytepe’ye öğrenciler ulaşabilir. Yine yerli turistler Paşa Yaylası’na çıkmak için bu teleferikten yararlanabilir. Bu çalışmalar yapılırsa çarşımız canlanır. Aydın ekonomisine de katkı sağlanmış olur.”

Çarşı sınırları içinde bulunan Kasaplar Hali’nin de eskidiğini, iyi bir görünümünün olmadığını vurgulayan Erdoğan, bu sorunu yerel yönetimlere ve milletvekillerine ilettiklerini söyledi. Bu konuda henüz somut adım atılmadığına işaret eden Erdoğan, siyasetçilerin elini taşın altına koyması gerektiğini dile getirdi.

Erdoğan, Bedesten’deki iş yerlerine kiracı aradıklarını ancak otopark sorunu yüzünden bulamadıklarını sözlerine ekledi.