Can dostlar onlara emanet

Aydın’da yaklaşık 6 aydan bu yana faaliyet gösteren Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi, hayvanlara kötü muamele olaylarının önüne geçmek için mesai yapıyor.


Aydın Hayvan Hakları Eğitim Hareketi Derneği, salgın hastalık nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı günlerde yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarının yardımına koşuyor. Dernek üyeleri ve gönüllüler, kentin çeşitli noktalarına mama bırakarak can dostların aç kalmasını önlüyor.

Derneğin besleme faaliyetine hayvanlara kötü muamelenin önüne geçilmesi konusunda etkin görev üstlenen Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Birimi’ndeki polisler de katıldı.

Hayvan Hakları Eğitim Hareketi Derneği İl Temsilcisi Jale Koç, mama dağıtımı öncesinde, Atatürk Kent Meydanı’nda yaptığı açıklamada, geniş çaplı besleme organizasyonları düzenlediklerini söyledi. Hayvanların da bir can taşıdığını ve Allah’ın emaneti olduğunu belirten Koç, “Bugün burada bulunmamızın bir sebebi de yaklaşık 6 ay önce faaliyet göstermeye başlayan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi konusunda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek” dedi.

“HALKIMIZ DUYARLI OLSUN”

Dernek Başkan Yardımcısı Nalan Çeviren ise “Kötü köpek yoktur, kötü hayvan yoktur. Kötü sahip vardır. Bunları kötü şekilde yetiştirdikleri zaman, şiddet uygulayıp odaya kapatıp, bir ay sonra bu hayvanı çıkardıklarında saldırgan olabiliyor. Bu hayvanlara yazık günah. Barınağa düştüklerinde orada yaşamaları mümkün değil. Halkı duyarlı olmaya çağırıyorum. En kısa zamanda yasaklı ırklar için kanun çıkmasını istiyoruz. Barınak sayısı yeterli değil. Mevcut barınağın şartları yeterli değil. Viral hastalık var, hijyen söz konusu değil. Sağlıklı bir hayvanın yanına hasta hayvanı getirdikleri zaman sağlıklı hayvanlar da hasta oluyor” görüşlerini aktardı.

KÖTÜ MUAMELEYE GEÇİT YOK

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi biriminin mobil telefonlara yüklenen ‘Haydi (Hayvan Durum İzleme)’ uygulamasıyla gelen ihbarları değerlendiriyor. Hayvanlara şiddet, kötü muamele benzeri uygulamalar ihbar edildiğinde ilgili birim, gerekli adli ve idari işlemlerin yapılmasını sağlıyor. Gerçekleştirilen çalışmalarla hayvanların refah içinde yaşaması amaçlanıyor.

Besleme faaliyetine Aydın Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Veli Tiryaki ile AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Duygu Göğde de besleme etkinliğine destek verdi.