CHP 97 yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kuruluşunun 97’nci yıldönümü nedeniyle Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda tören düzenlendi. CHP İl Başkanı Çankır, “CHP, cumhuriyeti kuran, ona en çok sahip çıkan partidir” dedi.


CHP’nin kuruluşunun 97’nci yıldönümü, Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte, CHP İl Başkanı Ali Çankır, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunumunun ardından kürsüye gelen Çankır, 9 Eylül 1923’te kurulan CHP’nin emperyalist ülkelerin işgali altındaki bir ülkenin kurtuluş ve kuruluşunu gerçekleştiren, dünyanın en köklü ve Türkiye’nin en eski siyasi örgütlenmesi olduğunu kaydetti.

“DEVRİMLERİN YILMAZ BEKÇİSİYİZ”

Çankır, şöyle devam etti: “CHP, 97 yıl önce onurlu ve gururlu, kimseye ödün vermeyen, kimsenin önünde eğilmeyen, ekonomik bağımsızlığını sağlayan, kimseden borç dilenmeyen, dışa bağımlı olmayan, üreten, ekonomik anlayış mücadelesi veren Mustafa Kemal’in ve onun gibi düşünenlerin partisidir. CHP, kuruluşundan itibaren Türkiye’nin imarında, iktisadi yapılanmasında, çok partili rejime geçişte, demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesinde, sosyal devletin oluşmasında, emekleri ve emek verenleriyle beraber bugünlere kadar gelmiştir. CHP, kurulduğu günden bugüne Atatürk ilke ve devrimlerinin, özgürlüklerin, demokrasinin, emeğin ve insan haklarının yılmaz bekçisi olmuştur.”

“SAVAŞI BİTİRİP HUZUR GETİRDİK”

“Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu ilkelerden asla taviz vermeden, bugün de ülkemiz ve halkımız için, cumhuriyetin korunması, refahın artması için hep beraber çalışıyoruz” diyen Çankır, şu görüşleri aktardı:

“Kendi saltanatları, ikballeri uğruna her şeyi mübah sayanlara karşı mücadele etmek ve ülkemizi ekonomik refaha kavuşturmak için siyaset yapıyoruz. CHP bu ülkede savaşı bitirip huzuru getiren, sanayi ve tarımda iktisadi kurumlar oluşturarak ülkemizi refaha kavuşturan bir partidir. CHP, cumhuriyeti kuran, ona en çok sahip çıkan partidir. CHP, halkıyla yürüyen, hiçbir ayrım yapmadan tüm kesimleri kucaklayan partidir. Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki, hiçbir hesap, bizim insanımızdan ve ülkemizin geleceğinden daha kıymetli değildir. İktidarının sürmesi için her yolu mübah sayanlara dur diyecek olan halkın ve Atatürk’ün partisi CHP olmuştur ve CHP olacaktır.”

‘MİLLET EGEMENLİĞİ’ VURGUSU

Hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmeyi hedeflediklerini belirten Çankır, “CHP, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve demokrasiyi kuran parti olarak, Türkiye’nin aydınlık geleceğini hedefleyen, halkın partisi olarak, halkımızı kucaklamaya devam edecektir. Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız şartsız milletin olana dek sürecektir. Mensubu olmaktan onur duyduğumuz CHP’nin 97’nci kuruluş yıldönümünü örgütümüz ve halkımız adına kutluyoruz” diye konuştu.

Çankır, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitleri, önceki dönemlerde genel başkanlık yapmış isimlerden sade üyelere kadar CHP’ye emeği geçen herkesi saygıyla andıklarını sözlerine ekledi.

Törene, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, CHP Kadın ve Gençlik Kolları yöneticileri ile partililer katıldı.