CHP'li gençlerin yeni başkanı Akosman

CHP Efeler Gençlik Kolları’nın olağan genel kurulunda başkanlığa Artuğ Akosman seçildi. “Büyük bir aileyiz” mesajı veren Akosman, CHP’nin iktidarı için var güçleriyle çalışacaklarına söz verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Efeler Gençlik Kolları’nın seçimli olağan genel kurulu Yıldız Kenter – Şükran Güngör Kültür Merkezi’nde yapıldı. 2017’den beri başkanlık görevini sürdüren Mustafa Dinç’in aday olmadığı kongrede, tek liste halinde yapılan seçimler sonucunda Artuğ Akosman, CHP Efeler Gençlik Kolları Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede, Divan Başkanlığına CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Yılmaz Tilki seçildi. 2018 – 2020 dönemine ilişkin çalışma raporunun okunarak, ibra edildiği toplantıda ilk sözü CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül aldı. Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir” özdeyişini hatırlatan Bülbül, “Evet, umut gençliktedir. Baktığımız zaman ülkemizdeki gençliğin sorunlar var. Ama gençlik eğer devrimci kimliğiyle, Atatürkçü, Cumhuriyetçi kimliğiyle örgütlenir ve yumruğunu bir yere vurursa Türkiye’de her şey değişir. Buna inanmak lazım. Bir şeyi yapacaksan önce inanacaksın. İnanmadığın şeyi yapmayacaksın” dedi. Gençlerin Kuvayı Milliye ruhuna inanması gerektiğini vurgulayan Bülbül, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

“YENİ TÜRKİYE’Yİ KURACAĞIZ”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise iktidarın gençlik politikalarını eleştirerek, şöyle konuştu: “Her 4 gençten birisi işsiz. Düşünebiliyor musunuz? Üniversiteli her 3 gençten birisi işsiz hale geldi. Eskiden 5 gençten biri işsizdi, üniversiteli 4 gençten biri işsizdi. Şimdi üniversiteli 3 gençten birisi işsiz. Bir yeni Türkiye’yi kuracağız, yeni baştan. Yeniden Türkiye’nin özgürlüğünü, demokrasisini, tam bağımsız Türkiye inancını yeni baştan yeşertip inşa edeceğiz. Zengin, zenginliği paylaşan, dünyayla yarışan bir Türkiye’yi kuracağız. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken gençleri sadece sözün güzelliği nedeniyle ön plana çıkarmıyordu. Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadeleyi gençlerle vermişti. O gençlik mücadelesinin vatan için neler yapacağını biliyordu.” Tezcan, CHP’nin altı okunu esas alarak çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

“ROTAMIZ İKTİDAR”

Vekillerin ardından söz alan CHP Efeler Gençlik Kolları Başkan Adayı Artuğ Akosman, CHP’nin kurulduğu günden bu yana daha çağdaş ve yaşanabilir bir Türkiye çabası içinde olduğunu ifade ederek, göreve geldiğinde yaşama geçireceği projeleri anlattı. “CHP Efeler Gençlik Kolları olarak temamız saygılıyız, mesajımız ise saygı olacak” diyen Akosman, “Ayrıca Cumhuriyet Halk Partili gençler olarak bizlerin çok büyük ve çok yakın olduğunu düşündüğümüz bir hedefimiz var. O da Türkiye’nin özgür, adaletli ve eşit yarınlara kavuşması, yani Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarı. Bu hedefimiz doğrultusunda, iktidar rotamız doğrultusunda kongremizin hayırlı olmasını diliyorum. Yürümek yetmez, koşacağız” görüşlerini dile getirdi.

YENİ YÖNETİM

Konuşmaların ardından gündemin seçim kısmına seçildi. Tek listeyle gerçekleştirilen seçimlerde CHP Efeler Gençlik Kolları’nın yeni başkanı Akosman oldu. Akosman’ın yönetiminde şu isimler yer aldı: “Alican Kaya, Sinem Özyeğin, Aysel Çoçgun, Burak Can, Hasan Yavuz, İrem Karasu, Kemal Hızlan, Oktay Şahin, Yiğit Talay, Yıldırım Beyazıt Ateş.”

Kongreye, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Efeler Belediye Başkan Yardımcısı Barış Altıntaş, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, belediye meclis üyeleri ve partililer katıldı.