Güncel

CHP'li Yıldız'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a havaalanı tepkisi

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Madem Aydın’da havaalanı vardı, neden İzmir’e indiniz?” sorusunu yönelterek, CHP iktidarında Çıldır Havaalanı’nı sivil havacılığa açacaklarını bildirdi.
CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aydın ziyaretindeki söylemlerini değerlendirdi.

AK Parti’nin gündemiyle milletin gündeminin farklı olduğunu savunan Yıldız, “Sayın Erdoğan cumartesi günü Aydın ilimizi ziyaret etti ve konuşmalarını televizyondan dinledim, hayretler içinde kaldım. Bu arada üç günden beri binlerce telefon geldi. Birinci konuşmasında Aydın-İzmir Otoyolu’nu kendisinin yaptığını söylüyor, ‘Ben yaptım’ diyor. Aydın-İzmir Otoyolu’nun temelini rahmetli Özal attı, 1996’da SHP ve Doğruyol zamanında da açılışı oldu. Döndü, dedi ki: ‘Aydın’a Havaalanı yaptım’. Aydın Havaalanı için rahmetli Mustafa Çıldır adlı vatandaş 70 bin dönüm arazisini hibe etti, rahmetli Menderes açtı ama maalesef söylüyorum: AK Parti zamanında o havaalanını aldınız Türk Hava Yollarına kiraya verdiniz ve orada eğitim uçuşları oluyor, havaalanımız da yok. Madem havaalanı vardı, neden Erdoğan cumartesi geldiğinde İzmir’e indi? Havaalanı varken niye Aydın Havaalanı’na inmedi? Olmayan bir havaalanına “Havaalanı var’ diyor. Sayın Erdoğan’a şunu söyleyeyim: Evet, Aydın'da temeli atılan devlet hastanesi şu an durdu, para yok” diye konuştu.

“OTOYOLU, ÇEVREYOLU OLARAK BEDAVA KULLANACAKLAR”

Konuşmasında yap – işlet – devret modeliyle inşası süren otoyol projesini de eleştiren Yıldız, şunları kaydetti:

“Yirmi yıl sonra ne yaptınız biliyor musunuz? Aydın – Denizli Otoyolu ihalesini yaptınız, yap-işlet-devret modeline yılda 12 milyon 400 bin araba garantisini verdiniz, yılda 97 milyon 158 bin Euro garanti verdiniz. On yedi yıl boyunca o şirket yönetecek ve gidiş ücreti kaç para biliyor musunuz arkadaşlar? 5,5 Euro yani şu anki parayla 80 lira. Peki, devletin yaptığı Aydın-İzmir arasındaki otoyola, bir de Selatin Tüneli’ne vatandaş kaç para ödüyor biliyor musunuz? 7 lira ödüyor, 7 lira. Siz vatandaşın geçeceği yolu yapmıyorsunuz, siz sadece, yandaş müteahhitleri zengin yapmak için onlara iş yaratıyorsunuz. Aradaki fark bu değerli arkadaşlar. Buradan bütün Aydınlılara sesleniyorum: Biz Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında havaalanını açacağız sivil havacılığa. İki: Aydın ile Denizli arasındaki otoyolu Aydınlılar çevre yolu olarak bedava kullanacak arkadaş, ücret vermeyecekler. Yine, Didim Devlet Hastanesinin iki yıl önce ihalesi oldu, bir tane çivi bile çakmadınız.”

İktidar partisi sıralarına “Yassıada’yı bile beton alana çevirdiniz” diye seslenen Yıldız, “Sizin saygınız bu kadar işte. Adnan Menderes’in kestiği tırnağı olamazsınız siz, kusura bakmayın. Adnan Menderes’i de ağzınıza alırken 10 sefer ağzınızı fırçalayın” diyerek sözlerini tamamladı.