CHP'li Tezcan: Türkiye'nin meselesi elzem seçim

Erken seçim tartışmalarını değerlendiren CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Türkiye’nin meselesi, erken seçimin ötesinde bir elzem seçim meselesi. Seçim elzem hale gelmiştir” dedi.


CHP PM Üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, bir televizyon kanalında yayınlanan açık oturumda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erken seçim tartışmalarına değinen Tezcan, “Erken seçim olacak mı, olmayacak mı? En merak edilen soru bu. Türkiye’nin meselesi, erken seçimin ötesinde bir elzem seçim meselesi. Türkiye’nin önündeki temel problem erken değil, elzem seçim. Türkiye, problemlerinden kurtulabilmesinin tek bir yolu vardır, seçim. Seçim elzem hale gelmiştir. Ne olacak elzem seçimde? Erdoğan kaçabildiği kadar kaçacak. Biz kovalayabildiğimiz kadar kovalayacağız. Biz ‘seçim’ diyeceğiz. O, ‘hayır’ diyecek. Çünkü sandığı milletin önüne koyduğunda mücadele edilemeyen salgının hesabını millet sandıkta soracak. Mücadele edilemeyen yangının hesabını millet sandıkta soracak. Mücadele edilemeyen selin hesabını millet sandıkta soracak” dedi.

“GERÇEK İŞSİZLİK YÜZDE 23,9”

Temel tüketim maddelerine gelen zamlara değinen Tezcan, şöyle konuştu: “Salatalığın bir yılda fiyatı yüzde 129 artmış. Millet bunun hesabını soracak. Yaz döneminde domatesin fiyatı yüzde 50 – 60 arasında artmış. Yaz döneminde vatandaş, pazardan evine eli boş dönüyor. Aldığı maaşla pazar ihtiyacını göremez hale gelmiş. Bunun hesabını nerede soracak? Demokrasilerde tek bir yer var: sandık. Sandıkta soracak. Onun için Erdoğan sandığı koymamak için kaçacak. Biz sandığı koysun diye peşinden koşacağız, yakalayacağız. Seçim elzem hale gelmiştir. Kim için? Bu iktidar için değil. Seçim, millet için elzem hale gelmiştir. 9 milyona varan işsizler için elzem hale gelmiştir. Türkiye’de resmi işsizlik yüzde 13’lere dayandı. Gerçek işsizlik yüzde 23,9. O yüzden seçim artık, erken seçim meselesi değil, elzem seçim meselesi.”