CHP'li Özdemir'e soruşturma

CHP Kadın Kolları Aydın İl Başkanı Ayşe Özdemir’e il kongresinde gerçekleştirilen ‘Las Tesis’ protestosu nedeniyle ‘devlet büyüklerine hakaret’ iddiasıyla soruşturma açıldı.

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir hakkında, 9 Şubat’ta gerçekleştirilen CHP İl Kongresi’ndeki ‘Las Tesis’ protestosu nedeniyle ‘devlet büyüklerine hakaret’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Avukatı Evrim Karakoz’la İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne giden Özdemir, burada ifade verdi.

‘Las Tesis’in kadına yönelik şiddete dikkati çekmek amacıyla gerçekleştirilen danslı bir protesto biçimi olduğunu belirten Özdemir, “Bunun çıkış yeri Şili. Bütün ülkelerde yapılıyor. Biz de il kongremizde kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla bu protestoyu yaptık. Sanırım, sözleri rahatsızlık uyandırmış. Biz, insanlar öldürülmesin, yaşasın istiyoruz. Kadın cinayetlerinin son bulmasını istiyoruz. Başka bir amacımız yok” diye konuştu.

“AYŞE ÖZDEMİR YALNIZ DEĞİLDİR”

Özdemir hakkında açılan soruşturmaya tepki gösteren CHP İl Başkanı Ali Çankır, “Bu ülkede yanlışa ‘yanlış’ demek, haksızlığa karşı durmak, kadınları ötekileştiren zihniyeti eleştirmek dahi suç oldu. CHP Aydın Örgütleri olarak Kadın Kolları İl Başkanımız Ayşe Özdemir’in yanındayız ve destekçisiyiz” ifadelerini kullandı.

CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz de kadın cinayetleri haberleri gelirken bu duruma kayıtsız kalmalarının beklenemeyeceğini kaydederek, “Kadın Kolları İl Başkanımız Ayşe Özdemir yalnız değildir. Her zaman başkanımızın yanındayız. Başkanımız bu protestoyu tek başına yapmamıştır. Bu protestoyu birlikte yaptık” görüşlerini aktardı.