CHP'li Ekiz'den infaz paketi değerlendirmesi

Önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelmesi beklenen infaz paketini değerlendiren CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, “Devletin görev tecavüzcüye ceza indirimi yapmak değildir” dedi.

CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, önümüzdeki günlerde TBMM gündemine gelmesi beklenen ‘infaz paketi’ hakkında değerlendirme yaptı.

Ekiz, “Türkiye‘de çocuk istismarı nedeniyle görülen dava sayısının son on yılda yaklaşık üç kat arttığı ve son üç yılda 13 bin çocuğun istismar mağduru olduğu bilinirken, koronavirüs tedbirleri kapsamında Meclis’e sunulacak olan infaz paketinde, infaz hâkimlerinin inisiyatifine bırakılan “açık cezaevine ayrılma” uygulamasının kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı dâhil, cinsel suç davalarında uygulanması kabul edilir bir şey değildir. Çocuk istismarı ve tecavüz faili olan ve kadınlara şiddet uygulayan birçok erkeğin dışarı çıkması kadın ve çocukların hayatının tehlikeye girmesi anlamına gelmektedir. Mevcut hükümet; 8 yaşında tecavüze uğrayıp öldürülen Eylül Yağlıkara, 4 yaşında öldürülen Leyla Aydemir, vakıf yurdunda tecavüze uğrayan 45 erkek çocuk, tecavüze uğrayan ve öldürülen yüzlerce kadını unutmamalıdır. Devletin görevi tecavüzcüye ceza indirimi yapmak değil, kadın ve çocukların haklarını güvence altına almaktır. 6284 sayılı kanun uygulanmalıdır” görüşlerini aktardı.