CHP'li Bülbül: 16 buçuk milyon mazbatayı bekliyor

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, İstanbul seçimleriyle ilgili, “Yüksek Seçim Kurulu, hukuk kurumu olduğunu unutmamalı. 16 buçuk milyon kişi mazbatayı bekliyor” dedi.

İstanbul’da ‘Demokrasi Nöbeti’ni sürdürdüklerini söyleyen CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, İstanbul Maltepe’de devam eden oy sayımına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Maltepe’de bin 89 sandık bulunduğu bilgisini veren Bülbül, “Bin 89 sandığın dördüncü sayımına geçiliyor. Dün 190 sandık kalmıştı. Daha önce 2 sayım masasıyla başlanmıştı. Daha sonra 12 masaya çıkarıldı. Sayım yapıldı, yaklaşık 500 sandığa 12 masada yapıldı. Daha sonra AKP ve MHP’nin itirazı olunca bu masalardaki sayımın geçersiz olduğuna karar verildi. Ona ilişkin itirazımızı Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptık. Sonucu bekliyoruz” dedi.

YSK’nın bir hukuk kurulu olduğunun altını çizen Bülbül, “YSK, yeniden sayma kurulu değildir. Bu nedenle ismine uygun bir davranış sergilemesini, hukuk kurumu olduğunu unutmaması gerekiyor. YSK’nın yeniden sayma kurumu olarak nitelendirilmemesini istiyoruz. İki masada sayım olunca bir saatte bir torba oy sayılıyor. Hesap yaptığınızda 39 ilçeden bir tek Maltepe kaldı. Bu hesapla bakarsanız Maltepe’deki oy sayımı bir ayda bitmez. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir denklem olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

Son sonuçlara göre İstanbul’da CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun AK Partili Binali Yıldırım’dan 14 bin oy daha önde olduğunu söyleyen Bülbül, “İstanbul’daki 16 buçuk milyon kişi mazbatanın verilmesini bekliyor” dedi.

“VATANDAŞ SARI KART GÖSTERDİ”

31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarının iktidar ve muhalefet açısından iyi okunması gerektiğini kaydeden Bülbül, Millet İttifakı’nın önemli bir başarı elde ettiğini söyledi. İktidar 16 yıldır ekonomiyi düzeltemediği için, toplum yoksullaştığı için vatandaşın sarı kart gösterdiğini aktaran Bülbül, “Bu sarı kart çerçevesinde iktidar, eğer kendini düzeltmezse önümüzdeki seçimlerde takdirini milletimiz yapacak, gerekli kartı gösterecektir" yorumunu yaptı.