CHP'li Atay: Jeotermale karşıyım

Kızılcaköy’de mahalle sakinleriyle buluşan CHP’nin Efeler Adayı Fatih Atay, “Ben jeotermale karşıyım. Sizinle birlikte olmaya her platformda varım. Arkanızda değil, yanınızdayım” dedi.

CHP Efeler Belediye Başkan Adayı Mehmet Fatih Atay, Kızılcaköylülerin jeotermal enerji santrallerine (JES) direnmek için kurdukları nöbet çadırını ziyaret etti. CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin ve CHP Efeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz’le birlikte Kızılcaköylülerin taleplerini dinleyen Atay, hiçbir zaman yapamayacağı bir şeyin sözünü vermediğini vurguladı.

"İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ"

Eski Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş’la 2010 yılında yaşadıkları gerginliği de hatırlatan Atay, “Bir ablam jandarmanın önüne oturdu. Ben o ablamın yanında tankların, jandarmanın ezmesine kadar, onun yanında oturmaya size söz veriyorum. Bu yaşam, sadece Kızılcaköylüleri ilgilendirmiyor. Hepimizi ilgilendiriyor. İnsanca, özgürce ve huzurlu bir şekilde yaşamak istiyoruz. Çok bir şey istemiyoruz. Villa istemiyorsun ama temiz hava istiyorsunuz. Çocuklarınızı meslek sahibi yapmak istiyorsunuz. Bu amacınızı bile, yaşam hakkını bile size çok görüyorlar değil mi? Kim görüyor? İşin can alıcı noktasına geldik. Fatih Atay mı? Sen orada oyu ona verip, ‘jeotermalleri yapın’, ‘bilirkişi raporlarını tanımam’ diyen adamla aynı yere oy verip bugün burada ağlamak yok” dedi.

“YETER Kİ, BİZE GÜVENİN”

JES’leri engellemek için siyasi kararlar gerektiğine işaret eden Atay, şöyle devam etti: “İktidar olmamız gerekiyor. Önce yerelde iktidar olmamız lazım. Geneldeki bitti. Şimdi yerelde seçim var. 31 Mart’ta seçime gideceksiniz. Ben jeotermale karşıyım. Sizinle birlikte olmaya her platformda varım. Sizin yanınızdayım. Arkanızda değil, yanınızdayım. Hep birlikte daha güzel, mutlu, kazançlı günlere gideceğiz. Bunları yapmak için hepimizde zekâ var. Hepimizde birliktelik var. Yeter ki, bizlere güvenin. Bizler, bunu yapabilecek kalitede, düzeyde bilgi sahibi emek sahibi insanlarız. Bunun için hiç endişe etmeyin. Çok önemli projelerim var. Hepsini gerçekleştireceğim.”

“BÜTÜN HALKIMIZ FAYDALANACAK”

Efeler’de 16 bin dönüm mera alanı olduğu bilgisini veren Atay, “Bunları işler hale getireceğiz. Halkın yararına kullanılmasını sağlayacağız. Büyük bir üretimi gerçekleştireceğiz. Bu üretimden de bütün halkımızın pay almasını sağlayacağız. Avrupa Birliği Bürosu kuracağım. Avrupa Birliği fonlarında Türkiye’nin kullanabileceği yaklaşık 3 milyar dolar para var. Bu paralarla hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlara hibe vereceğiz. Bunlar mümkün. Bu fonlardan bütün halkımızı faydalandıracağız” diye konuştu.

Kızılcaköylülerin ürettiği doğal ürünlerin pazara ulaşması için elinden geleni yapacağını söyleyen Atay, bu konuda bir pazar yeri yapılabileceğini veya Çakırbeyli’deki yerli ürünler pazarına benzer bir modelin geliştirilebileceğini kaydetti. Enerji konusunda Avrupa’dan örnekler veren Atay, Almanya’nın soğuk bir ülke olmasına karşın güneş enerjisinin kullanıldığını, çevreyi kirletmeyen enerji kaynaklarına yönelmenin önemli olduğunu da dile getirdi.

“KANSERDE ARTIŞ”

Aydın Çevre ve Kültür Platformu Başkanı Mehmet Vergili de JES’ler nedeniyle Aydın’daki kanser vakalarının arttığını savundu. Kanserli bir vatandaşın devlete maliyetinin 250 bin lira ile 500 bin lira arasında olduğunu belirten Vergili, “Ben aynı zamanda Efeler Belediye Meclis üyesiyim. Önerge verdim. Üç parti grubu karar aldı. Ne kararı? JES’lerin havaya, suya, toprağa zarar vermemesine ve yeni kuyu açılmamasına ilişkin bir karar” dedi. Vergili, üç partinin uzlaşmasına karşın somut bir sonuç çıkmamasına sitem etti.

“BURASI YAŞAM SAHAMIZ”

Kızılcaköy sakinlerinden Leyla Çiyanşen de “Fatih Bey’den istediğim jeotermallerin yapılmaması konusunda söz almak istiyorum. Burası bizim yaşam sahamız, vatanımız. Bir avuç toprağımızı JES’lerle harap etmenin ne anlamı var? Biz, Aydınlılara temiz ve hormonsuz gıda yedirmek istiyoruz. Biz zehirlenmek istemiyoruz. Çocuklarımıza sağlıklı ve temiz bir gelecek bırakmak istiyoruz. Temiz su içirmek istiyoruz sizlere. Köylü, milletin efendisiyse, bizi efendi yerine koyun” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Atay, Kızılcaköy sakinleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.