Büyükşehir Meclisi tek yürek oldu

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı birinci oturumu Başkanvekili Evrim Karakoz yönetiminde gerçekleşti.


Şükran Güngör – Yıldız Kenter Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda gündem ve ek gündemde bulunan maddeler, görüşülmek üzere ihtisas komisyonlarına havale edildi. Toplantıda, kardeş ülke Azerbaycan’ın Ermenistan’a yönelik yürüttüğü harekâta tam destek mesajları verildi. Cumhur İttifakı’nca verilen, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev’in adının Didim’deki bir caddeye verilmesine ilişkin önerge önce gündeme alındı, ardından İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

PARTİLERDEN DESTEK MESAJI

Başkanvekili Karakoz, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün kardeş şehir ilan edilmesine ilişkin Cumhur İttifakı’nca verilen önerinin de ön yazışma gerektirdiği için programa alınacağını ve tekrar gündeme getirileceğini duyurdu.

Meclis’te söz alan Cumhur İttifakı Sözcüsü AK Partili Mustafa Arı, Türkiye ile Azerbaycan’ın ‘iki devlet – bir millet’ olarak tanımlandığını anımsatarak, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını özgür hale getirmek üzere başlattığı askeri harekâtın başarıya ulaşmasını yürekten dilediklerini belirtti.

Millet İttifakı adına konuşan Kuşadası Belediye Başkanı CHP’li Ömer Günel ise Azerbaycan’ın yürüttüğü bu haklı mücadelenin yanında olduklarını vurguladı. Günel, Azerbaycan’ın haklı mücadelesinin eninde sonunda zaferle sonuçlanacağına inandıklarını dile getirdi.

EBULFEZ ELÇİBEY UNUTULMADI

Grup sözcülerinin ardından yeniden konuşan Karakoz, “Grup başkanlarımızın ifadelerine ben de aynen katılıyorum. Rahmetli büyük devlet adamı, Azerbaycan’ın bağımsızlığında, gelişmesinde büyük emekleri olan Ebulfez Elçibey’i de rahmetle, minnetle yâd ediyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantıda ayrıca, İYİ Parti ile Cumhur İttifakı tarafından sunulan, MHP’nin Kurucu Lideri Alparslan Türkeş’in isminin Didim’de uygun görülecek cadde, bulvar veya meydana verilmesine ilişkin önerge, oybirliğiyle kabul edilerek gündeme alındı. Gündeme alınan madde, görüşülmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

Bir sonraki toplantı, 15 Ekim’de yapılacak.