Büyükşehir'den esnafa can suyu

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısında koronavirüsle mücadele döneminde zor günler geçiren esnafı rahatlatacak düzenlemelere imza atıldı. Başkan Çerçioğlu, alınan kararların esnafa ‘can suyu’ olacağını vurguladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 aydır toplanmayan Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Özlem Çerçioğlu’nun yönetiminde olağanüstü toplantı gerçekleştirdi.

Zincirlihan Oteli’nin avlusunda yapılan toplantıda, koronavirüs salgını nedeniyle üst düzey önlemler alındı. Toplantı girişinde üyelere maske ve dezenfektan dağıtılırken, oturma düzeni de sosyal mesafe gözetilerek sağlandı.

Esnafı rahatlatıcı kararların alındığı toplantıda ilk olarak parti grup sözcüleri konuşma yaptı. İYİ Parti Grup Sözcüsü Cihan Demirel, koronavirüsle mücadeledeki gelişmeleri değerlendirdi. AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Güler ise salgın süresince su tarifesinde indirim yapılmasını önerdi. Güler, sağlık çalışanlarının salgın geçinceye kadar Büyükşehir’e bağlı toplu taşımadan ücretsiz yararlanmasını da talep etti.

“ÇOK DAHA GÜZEL OLACAKTI”

Efeler Belediye Başkanı ve CHP Grup Sözcüsü Mehmet Fatih Atay, koronavirüsle ilgili mücadelede kendilerini yalnız bırakmayan başta Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu ve personeline, bütün ilçe belediye başkanları ve personeline, tüm sorumlulukları yerine getirdikleri için teşekkür etti.

“Ama daha güzel şeyler yapmak isteyen BŞB başkanlarımızın halktan topladığı yardımlara el konulmasaydı çok daha güzel olacaktı” diyen Atay, salgın sürecinde sorumluluklarını yerine getirdiklerini ve getirmeye devam edeceklerini ifade etti.

“SUYA ZAM YAPMADIK”

AK Partili Güler’in su indirimi çağrısına yanıt, CHP’li üye Evrim Karakoz’dan geldi. Karakoz, “ASKİ Genel Müdürlüğü olarak 2018 yılından bu yana su fiyatlarına zam yapmadık. Ama bu dönemde, 2018’den bugüne kadar elektriğe yüzde 93, doğalgaza yüzde 65 ve ASKİ’nin altyapısında kullandığımız altyapı malzemelerine yüzde 55 zam geldi. Şu anda hissedilen gerçek enflasyon oranı yüzde 33. Buna rağmen su fiyatlarına zam yapmamaya devam ediyoruz. Eğer elektrikte ve diğer kalemlerde indirim yapılırsa bu da değerlendirilir” diye konuştu. Başkan Çerçioğlu da sağlık çalışanlarının toplu taşımadan ücretsiz yararlanabildiğini kaydetti.

ESNAFI RAHATLATACAK ADIMLAR

Konuşmaların ardından gündemdeki 3 madde görüşülerek karara bağlandı. Buna göre, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden toplu taşıma hattı kiralayan esnafın 2020 Mayıs ve Haziran aylarına ilişkin hat kira bedellerinin 3 ay ertelemesi oybirliğiyle kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki veya tasarrufundaki taşınmazların kira bedellerinin 19 Mart’tan itibaren 3 ay ertelenmesine de oybirliğiyle onay veren Meclis, şoför esnafıyla ilgili olarak da Mayıs ve Haziran aylarına ilişkin yol kullanım ve otogar giriş çıkış ücretlerinin alınmamasını kararlaştırdı.

Başkan Çerçioğlu, alınan kararları ‘esnafa can suyu’ olarak nitelendirdi. Meclis toplantısını izleyen Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç ve Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, alınan karardan ötürü Çerçioğlu’na ve meclis üyelerine teşekkür etti.