Büyükşehir'de gergin meclis

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti Grubu’nun kuraklık, yangınlar ve koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda verdiği önerge, CHP ve AK Partili üyeler arasında polemiğe yol açtı.


Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak ayı birinci oturumu, Başkan Özlem Çerçioğlu’nun yönetiminde yapıldı.

Şükran Güngör – Yıldız Kenter Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti Grubu’nun önergesi üzerindeki görüşmeler sırasında yaşanan tartışmalar damga vurdu.

AK Parti Grubu, kuraklık, yangınlar ve salgın hastalıkla mücadele konusunda belediyece yapılması gerekenler hakkında sunum yapılmasını, gerek görülmesi durumunda ise komisyon kurulmasını talep etti.

Başkan Çerçioğlu, bahsi geçen alanlarda gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek, bu konuda gerekli bilgiyi meclis üyelerine verebileceklerini ifade etti.

“HUKUKİ ZEMİNİ OLMAZ”

CHP Grubu adına konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel de “Söylenen konular pandemi, deprem, su kıtlığı… Bunlar zaten idarenin, belediye mevzuatı çerçevesinde, belediye başkanlığı yetki ve sorumluluğunda olan konular. Bugüne kadar gerekli önlemlerin alınmış, diğer kurumlarla eşgüdümün sağlanmış olması lazım. Bu konuda bilgilendirme talebi meclis üyelerinin en doğal hakkı. Zaten Başkanım da söyledi gerekli bilginin verileceğini. Ancak bu konuda komisyon kurulması talebinin hukuki zemini olamaz. Neden olamaz? Çünkü siz bu talebinizle idarenin yönetim yetki ve sorumluluğunun yasama organı olan Meclis’e devrini istiyorsunuz. Böyle bir şey doğru olmaz” dedi.

“BURASI YASAMA ORGANI DEĞİL”

AK Partili üye Neşe Menderes ise çalışmalara katkı sunmak istediklerini belirterek, “Katkı sunma isteği. Kadın çalışmalarıyla ilgili komisyon kurduk. Yerel yönetimlerde komisyonlar kurulur. Büyükşehir’in idari faaliyetlerine müdahale etme anlamında değildir bu. Çalışma erkinin daha verimli hale gelmesi için paylaşımlarda bulunma anlamındadır” diye konuştu.

Günel’in sözlerine yanıt veren Cumhur İttifakı Grup Sözcüsü AK Partili Mustafa Arı ise “Burası yasama meclisi değil. Büyükşehir’in en yüksek karar organı. Yasama değildir o. Buranın kanunda yeri açıktır. Belediye Meclisi karar alır. Yasa falan çıkarmaz. Belediyenin en üst karar organıysa burası ne yapılıp yapılmayacağı konusunda, yasaya aykırılık teşkil etmeyen her husus burada önerilir” ifadelerini kullandı.

Arı, Çerçioğlu’nun “Meclis olsa da olur olmasa da olur” mantığıyla hareket ettiğini ileri sürdü.

“POLEMİK YAPTIRMAM”

“Siz yanlış anlamışsınız” diyen Çerçioğlu ise, “Burada polemik yaptırmam” yanıtını verdi.

MHP’li üye Eda Yücel İlhan ise “İzmir’deki yaşanan depremi yaşamak istemiyoruz. Susuz kalmak istemiyoruz. Elbirliğiyle ne yapmamız gerekiyorsa yapalım. Bizim amacımız buyken buradaki konuşma farklı bir yere gidiyor. Komisyon gerekiyorsa kuralım” görüşünü aktardı.

Meclis üyelerinin hassasiyetini anladığını kaydeden Çerçioğlu, müzakerelerin ardından oylamaya geçti.

AK Parti’nin önerisi, Cumhur İttifakı’nın kabul oylarına karşılık, Millet İttifakı’nın olumsuz oylarıyla reddedildi.

AK Partili Neşe Menderes’in önergenin reddedilmesi nedeniyle CHP ve İYİ Partili üyelere tepki göstermesi üzerine Çerçioğlu, “Meclis üyelerinin iradesine siz mi karar vereceksiniz?” diye sordu.

“ÖZGÜR İRADEMİZİ KULLANIYORUZ”

Didim’in CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ise “Gözle kaşla Sayın Başkanımız bizi idare etmiyor. Biz kendi özgür irademizi kullanıyoruz. Lütfen yapmayın bunu. Oylanmış bir şey üzerine hâlâ konuşuyorsunuz. Meclis’in çalışma yönetmeliğini bilmiyorsunuz” dedi.

CHP’li Mükremin Semercioğlu ise Menderes’in benzer tepkiyi geçmişte kendisine de gösterdiğini savundu. Menderes, Semercioğlu’na “Ben seni tanımıyorum” yanıtını verdi.

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ

Öte yandan, Denetim Komisyonu üyeliklerine CHP’den Hasan Yörük ve Ulvi Yıldırım Karaman, İYİ Parti’den Fatma Tabak, AK Parti’den Bülent Sayar, MHP’den ise Mustafa Akkaya seçildi.

Başkan Çerçioğlu, komisyonlardan gelecek gündem maddelerinin görüşülmesi için 14 Ocak’ta toplanmak üzere birleşimi sonlandırdı.