Büyükşehir'de gergin meclis

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. AK Parti Grubu’nun doğalgaz dağıtım firması Enerya’dan harç bedeli alınmamasına ilişkin önerisi, tartışmaya neden oldu.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı birinci toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığında yapıldı. Toplantıya, AK Parti Grubu’nun doğalgaz dağıtım firması Enerya’dan harç bedeli alınmamasına ilişkin verdiği önerge sonrası yaşanan tartışma damga vurdu.

Önergeyi okuyan AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Güler, Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanları dâhilinde teminat, yüzey kaplama veya zemin tamir bedeli, asfalt, parke, hafriyat döküm bedeli gibi her ne ad altında olursa olsun herhangi bir bedel talep edilmemesini önerdi.

AK Parti Grubu, söz konusu önergenin gündeme alınarak Hukuk Komisyonu’nda görüşülmesini istedi.

“YETKİMİZ YOK”

Alınacak harçların yasayla belirlendiğine dikkati çeken Başkan Çerçioğlu, “Büyükşehir Belediyesi’nin veya başka bir belediye meclisinin kafasına göre ‘bu harçları kaldırdım, almıyorum’ deme şansı yoktur. Büyükşehir Belediyesi’nin harçları kaldırma yetkisi yoktur. O zaman, toplanalım şirketlerimizin verdiği vergileri de kaldıralım, belediyelerin alma zorunluluğu olan çevre vergilerini de kaldıralım hep beraber. Kanun koyucunun üstünde değiliz. Kanuna aykırı bir şeyi oylatamayız” diye konuştu.

“HUKUKUN NE DEDİĞİ ÖNEMLİ”

Çerçioğlu, Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler’in “Ticari mantıkla bakmıyoruz” demesi üzerine, konuya hukuk kuralları açısından baktığını vurgulayarak, “Özel sektörün yaptığı bir şeye kamu olarak para harcayamayız. Burada hukukun ne dediği önemli. Kanun koyucu, ‘harçları alacaksınız’ derse harçları alırız. Özel sektör, bozduğu yeri yapacak. Burada hiçbir bürokrat bunu imzalamaz” sözlerine yer verdi.

Toplantıda söz alan Efeler Belediye Başkanı ve CHP Grup Sözcüsü Mehmet Fatih Atay’ın AK Parti Grubu’na yönelik, “Sizin bu isteğinizi, Enerya’ya olan aşkınızı doğrusu anlamış değiliz” sözleri tartışmayı alevlendirdi. Atay’a yanıt veren AK Partili Mehmet Güler, “Aşkımız vatandaş aşkı. Lütfen, sözlerinize dikkat edin. İthamda bulunamazsınız. Sözünüzü geri alın” dedi.

“SAYGILI DAVRANIN”

Güler’e tepki gösteren Atay, “Saygılı davranın. Cevap verirsin sonra. Bu konuyu tekrar gündeme getirmenizi anlamakta zorluk çekiyoruz. Enerya’nın açtığı yerin üstünü niye kapatacağız?” ifadelerini kullandı. Yaşanan tartışma, AK Parti Grubu’nun önergeyi düzenleyerek Meclis Başkanlığı’na yeniden sunmayı kararlaştırması üzerine son buldu.

Meclis toplantısında, Denetim Komisyonu üyelikleri için gizli oylamayla seçim yapıldı. Buna göre, CHP’den Hasan Yörük, Faik Polat ve Mevlüt Şahinci, MHP’den Mustafa Akkaya, AK Parti’den Mustafa Çınar, Denetim Komisyonu üyeliğine seçildi. Meclis, oybirliği 2020 yılında tatil yapmadan çalışma kararı aldı.

Bir sonraki toplantı, 16 Ocak Perşembe günü yapılacak.