Buruk kutlama

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, basın sektörünün içinde bulunduğu sorunların gölgesinde kutlandı. AGC Başkanı Semra Şener ve ABGC Başkanı Cem Ulucan, sektörde her geçen gün artan işsizlik sorununa dikkati çekti.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Aydın Valiliği önünde tören düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (AGC) Semra Şener ve Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) Cem Ulucan, meslektaşlarıyla birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Şener ve Ulucan’ın gündeminde sektörde her geçen gün artan işsizlik sorunu vardı.

“KARA BİR YIL”

AGC Başkanı Şener, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sorunlar dolayısıyla geçen yıl 125 gazete ve 40 civarında televizyon kanalının yayına veda etmek zorunda kaldığına dikkati çekerek, “Bu yıl da gazete kapanmalarının devam edeceği görülmekte, bu da işsiz gazetecilerin artmasına neden olarak istihdam sorununu gündeme getirmektedir. 2019 yılı maalesef mesleğimiz açısından kara bir yıl olarak tarihe geçmiştir. Dileğimiz, içinde bulunduğumuz olağanüstü dönemin bir an önce sona ermesi, gazetecilerin hak ettikleri güvencelere kavuşturulması, mesleğin eski itibarının sağlanmasıdır. Son 10 yılda işsiz kalan gazeteci sayısı 10 bini aşmıştır” dedi. Şener, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nca yayımlanan 10 Ocak Deklarasyonu’nu paylaşarak, basının ve medya emekçilerinin sorunları karşısında geliştirilmesi gereken çözüm önerilerini sıraladı.

“DÖRT GAZETECİDEN BİRİ İŞSİZ”

ABGC Başkanı Ulucan ise basının halkın sesi olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Demokrasinin gereği olarak kamuyu denetlemek ve halkın bilgilendirilmesi sağlamak gibi kutsal bir kamu görevini yerine getiren medya kuruluşlarımız, olağanüstü zor günler yaşamakta ve hatta ‘hayatiyet sorunu’ ile karşı karşıya bulunmaktadır. Son iki yıldır ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar yerel gazetelerimizi kapanmanın eşiğine getirdi ve hatta Türkiye genelinde son iki yılda 200’den fazla gazete kapandı. Birçok meslektaşımız da işsiz kaldı. TÜİK’in 2018 işgücü istatistiklerine göre işsizlikte en yüksek ikinci oran da gazetecilikte. Resmi verilere göre her dört gazeteciden biri işsiz. Gazeteci işsizliği 2018 yılında yüzde 4.7 oranında artarak yüzde 23.8 oldu. 2019 yılı da sektörümüz için parlak bir yıl olmadı.2019 yılında işsiz gazetecilere 3 bin meslektaşımız daha eklendi.”

“ÖZGÜR BASIN HERKESE LAZIM”

Ekonomik zorlukları haberciliğin niteliğini olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Ulucan, “İstanbul medyası çok istiyorsa kadrolu personel istihdam edebilir. İşsizliğin ve vasıfsızlığın arttığı gazetecilik mesleği tüm zorluklara rağmen ayakta kalmalı, halkın sesi olmaya devam etmelidir. Demokrasi, adalet ve özgür basın herkese lazımdır” görüşlerini aktardı.

Konuşmaların ardından basın mensupları, hatıra fotoğrafı çektirdi.

STANT AÇILDI

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında, AGC ve ABGC öncülüğünde Sevgi Yolu’nda stant açıldı. Günlük gazetelerin yer aldığı stantta, internet gazeteciliği yapan sitelerin de tanıtımı yapıldı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin ve AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, standı ziyaret ederek, gazetecilerin gününü kutladı. Vatandaşlara, bayiden yerel gazete alıp okumaları çağrısında bulunan Çerçioğlu, basın mensuplarına baklava ikram etti.