Bozkurt: Milli iradeye saygı duyulmalı

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, “Milli iradeye ve sandıktan çıkan sonuçlara saygı duymak, hepimiz için, herkes için bir zorunluluktur ve demokrasinin de en temel gereğidir” dedi.

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun hala göreve başlayamadığını belirterek, “Milli iradeye ve sandıktan çıkan sonuçlara saygı duymak, hepimiz için, herkes için bir zorunluluktur ve demokrasinin de en temel gereğidir” yorumunda bulundu.

Bozkurt, yaptığı açıklamada, Anayasanın 6’ncı maddesinin ilk cümlesinin ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ ifadesini, son cümlesinin ise ‘Hiçbir kimse veya organ, kaynağını Anayasadan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz’ hükmünü barındırdığını belirtti.

2972 Sayılı Yasa’nın ‘Belediye başkanlıklarına seçilenlerin tespiti’ başlıklı 22’nci maddesinin son cümlesini hatırlatan Bozkurt, “Bu maddenin son cümlesi de ‘Büyükşehir belediye başkanı seçimlerine ilişkin ilçe birleştirme tutanakları ilçelerden il seçim kuruluna gönderilir. İl seçim kurulu tarafından bu tutanaklar birleştirilerek en çok oy alan aday, büyük şehir belediye başkanlığına seçilmiş olur’ şeklindedir. Oy sayımına, sandık sonuçlarına karşı itiraz ve şikâyet hakları, kullanılmasının şartlarına ve uygulanacak usullere dair hususlar kanunla belirlenmiştir. Yine Seçim kurulları ile YSK'nın görev ve yetkileri, görev ve yetkilerinin kapsamı, sınırları, Anayasa ve yasalarla düzenlenerek çerçevesi çizilmiş, koruma altına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

“BİR OY BİLE FAZLA ALSA YETER”

Bağımsız ve tarafsız yargının hukuk devletinin ve demokrasinin temeli olduğunu vurgulayan Bozkurt, “Seçim sonuçlarının açıklanmasının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen aday koltuğuna oturamamış, görevine başlayamamıştır. Milli iradeye ve sandıktan çıkan sonuçlara saygı duymak, hepimiz için, herkes için bir zorunluluktur ve demokrasinin de en temel gereğidir. Birleştirme tutanağına göre, bir tane bile fazla oy almış bulunan aday yasaya göre Belediye Başkanı olarak seçilmiştir. Gereği Anayasamızın 79. maddesi uyarınca Seçim Kurulu tarafından artık yerine getirilmeli, Milletimiz iradesinin tecellisini görme hakkına eriştirilerek, oluşturulan gerginlik ve kutuplaşmadan kurtarılıp huzura kavuşturulmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.