Bozkurt: İnsanlığın üstün değerlerinin savunucusuyuz

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, hukukun üstünlüğü vurgusu yaparak, “İnsanlığın üstün değerlerinin savunucusuyuz” dedi.

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Aydın Adliyesi önünde tören düzenlendi. Çok sayıda avukatın cübbeleriyle katıldığı törende, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından söz alan Başkan Bozkurt, tüm meslektaşlarının gününü kutladı. Avukatlara ve avukatlık mesleğine saldırıların giderek artmasının tesadüf olmadığını söyleyen Bozkurt, “Özellikle müvekkilleriyle özdeşleştirilerek, avukatların üzerinden avukatlık mesleği ve savunma makamı kolayca ve hukuksuzca yargılanmaya çalışılırken, avukatlara saldıranların ise büyük bir ve engin bir hoşgörüyle adeta şımartıldığını görüyoruz. Her birini takip ediyor, not alıyor, kaydediyoruz. Cübbelerimizin kumaşı değildir dokunulmaz olan; hak arama özgürlüğünün kutsiyeti ve cübbenin temsil ettiği değerlerdir. Üstün yaratılmış insanlar değiliz biz; insanlığın üstün değerlerinin savunucusuyuz” diye konuştu. Avukatların yargının olmazsa olmazı olduğuna dikkati çeken Bozkurt, masumiyet karinesi başta olmak üzere yurttaşların bütün haklarının savunulmasının kendilerinden sorulduğunu kaydetti.

“SUSMADIK, SUSMAYACAĞIZ”

Bozkurt, “Yargı bağımsızlığı sıralamasında 140 ülke arasında 111’inci, hukukun üstünlüğü endeksinde 126 ülke arasında 109’uncu sıraya gerilememizi ülkemize yakıştıramıyoruz. Böyle bir sıralamada yer almaktan utanıyor, kabullenmiyoruz. Hukukun ve hukukçuların etkisizleştirilmesi çabalarına karşı Aydın Barosu olarak hiçbir zaman susmadık, şimdi böyle bir tablo karşısında elbette susmayacağız. Hukukun üstünlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığı mücadelemizi yılmadan sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Sayısı yüzü geçen hukuk fakültelerinin “yetersiz çoğunluğunun” kapatılması çağrısında da bulunan Bozkurt, geri kalan hukuk fakültelerinde de öğrenim kalitesini en yükseğe çekmek gerektiğini dile getirdi. Avukatlık sınavı getirilmesi istemini bir kez daha yineleyen Bozkurt, yargıda liyakate önem verilmesi gerektiğine değindi.

YENİ ADLİYE SARAYI TALEBİ

“Gelin artık Aydın’ımızı şu küçücük adliyeden kurtaralım” diyen Bozkurt, “Yeni Adliye Sarayımızı yapalım. Biz arsamızı aldık, çalışmalarımıza başladık. Bu dönemde baro binamızın temelini atmayı planlıyoruz. Aydın’ımıza da hizmet verecek Baro Hizmet Binası’nı açarken yaşayacağımız sevinç, kursağımızda kalmasın; büyük ve yeterli yeni Adliye Sarayımızla sevincimizi büyütelim, paylaşalım” görüşlerini dile getirdi.