Bozdoğan’da organik tarım yaygınlaşıyor

İnsanların sağlıklı ve organik ürünlere yönelmesiyle birlikte Bozdoğan'daki üreticiler organik tarıma yöneldi. Tüketicinin talebini karşılamak amacıyla harekete geçen Bozdoğan Ziraat Odası, ilçede bulunan bütün çiftçilerin organik tarım yapması için çalışma başlattı.

İlçede 655 çiftçinin organik tarım, 155 çiftçinin ise iyi tarım uygulamasıyla üretim yaptığını ifade eden Bozdoğan Ziraat Odası Başkanlığı Genel Sekreteri Ünal Akyokuş, organik tarıma geçişin 3 süreci bulunduğunu ve üreticilerin gübre kullanırken üzerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın amblem ve sertifikası bulunan gübreleri kullanarak bekleme sürecini sekteye uğratmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Bozdoğan Ziraat Odası’na kayıtlı 655 organik tarım üreticisinin bulunduğunu belirten Akyokuş, “Bu 655 üreticiden 500 tanesinin organik üretime başlarken 155 tanesi ise geçiş aşamasında. Çine’den sonra Bozdağan İlçemiz organik tarımda söz sahibidir. Hedefimiz Çine’yi organik tarımda geride bırakıp ilçedeki bütün üreticilerin organik tarım yapmasını sağlamak.” dedi.

DENETİMDEN GEÇMEYEN BİR YIL GERİYE DÜŞÜYOR

Üzerinde organik yazan her gübrenin organik olmadığını vurgulayan Akyokuş, “Özellikle çiftçilerin dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü bu tür gübreleri kullanan üreticilerin ürünlerinden alınan numunelerde yapılan tahlillerde kimyasal kalıntılar çıkıyor. Organik tarıma geçişin üç süreci var. Eğer bir üretici 2. Geçiş evresindeyse ve ürünlerinde yapılan tahlillerde kimyasal çıktığı takdirde 1. geçiş evresine düşüyor. Alınan numunelerden kimyasal bir kalıntı çıkmadığı taktirde o yıl üretici denetimden geçmiş oluyor. Organik tarım yapan iki yıl denetimden geçtikten sonra üçüncü yıldan itibaren devlet desteğini almaya başlıyor” diye konuştu.

Devletin iyi tarım ve organik tarım yapan üreticilere vermiş olduğu destekler hakkında bilgi veren Akyokuş, “Organik tarımda her yıl bir geçiş süreci demek. İlk iki yıl yapılan denetimlerde, alınan numune ürünlerde her hangi bir kimyasal kalıntı çıkmayan üreticiye üçüncü yıl dekar başı zeytine 70 lira, ceviz, kestane ve incire 100 lira destek veriliyor. İyi tarım uygulamasında yıllık yapılan denetimlerde sonuçlar olumlu çıktığı taktirde en son düzenlemeye göre bütün ürünlere dekar başı 40 lira destek veriliyor” dedi.

SADECE 4 ÜRÜNDE ORGANİK TARIM YAPILIYOR

İyi tarım uygulamasının bir yıllık sürecinin olduğunu işaret eden Akyokuş, “Sözleşme her yıl yenilenir. İyi tarımda meyve, sebze ürünlerinin ayrımı olmadan zeytin, incir, ceviz, kestane, karpuz, biber, domates, üzüm gibi ürünlere destek veriliyor. Organik tarım yapmak isteyen üretici sadece zeytin, incir, ceviz ve kestane ürünlerinden üretim yapabiliyor. İyi tarımda ise bu ürün yelpazesi geniş. İyi tarımda kaydolduğu zaman üreticimiz gerekli şartlarını yerine getirdikten sonra desteği ertesi yıl alıyor. Organik tarımda ise 2 yıllık geçiş sürecini tamamladıktan sonra üretici üçüncü yıl desteğini alıyor” şeklinde konuştu.